Избори през октомври (обзор)
Георги Ангелов,Здравка Андонова,Лилия Цачева; Труд
Предсрочните парламентарни избори у нас ще бъдат или на 5, или на 12 октомври. Това стана ясно след заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелиев.
Правителството на Пламен Орешарски ще работи точно два месеца преди датата на вота. Очаква се обаче в последните си дни кабинетът да бъде “в оставка”, за да може да се задействат законовите процедури по връчване и връщане на мандата, след които се назначава служебно правителство. То ще бъде сформирано след консултации на президента с партиите.
Партиите и президентът постигнаха съгласие политическите формации да проведат консултации за точната дата на вота. Официалното становище е изборите да са в периода от 28 септември до 12 октомври т.г. Никой от лидерите не посочи ден за вота, но председателят на ДПС Лютви Местан намекна: “Ако искаме все пак кампанията да се разполага в едно по-нормално време за кампания, може да бъде 5 или 12 октомври”. Според другите партии ДПС ще има изгода от вот тогава, защото много изселници ще се върнат за Курбан Байрама на 5 октомври.
Преди дни ГЕРБ предложи изборите да се проведат на 28 септември, но вчера партийци обявиха, че си харесват 12 октомври. На политическите консултации лидерите ще трябва да се разберат и по още няколко въпроса - приоритетните задачи на властта до разпускането на парламента, както и определяне на ясни правила за номинация на следващия български еврокомисар. Партиите ще трябва да начертаят и мерки и за ускоряване на подписването на споразумението с ЕС за европейските фондове за периода 2014-2020 г., за да не губим време за усвояване на средства.
Очаква се консултациите да започнат следващата седмица, а желанието на левицата е в тях да участват и партии като Реформаторския блок и “България без цензура”.
Самият Николай Бареков се предложи за премиер, като сложи като възможен избор и Бойко Борисов.
Самият Борисов обаче не смята, че партията на Бареков е достатъчно голяма, за да участва в консултации.
Заседанието на “Дондуков” 2 не е минало без напрежение.
От думите на соцлидера Сергей Станишев стана ясно, че с предложената от него проектодекларация Плевнелиев е надхвърлил пълномощията си. Според запознати държавният глава е предложил изборите да бъдат на 28 септември. По неофициална информация той е определил и някои приоритети, с които трябва да се заеме изпълнителната власт дотогава. Президентът е говорил за опасност от газова криза в страната покрай конфликта Русия - Украйна, за рисковете пред бюджета, “Южен поток” и АЕЦ “Белене” и много други теми във встъпителните си слова.
Според Станишев на КСНС е надделяла волята на левицата и другите партии - за консултации, на които да се определят важните теми до изборите. От президентството твърдят, че КСНС е преминал в “много конструктивен тон” без спорове.
Плевнелиев ядоса партиите с идеи за реформи
Президентът Росен Плевнелиев е поискал в проекта си за декларация на КСНС партиите да се обединят около необходимостта от реформи в най-важните сектори, с което подразни партиите. Съгласие за реформи за “работещата и справедлива съдебна система”, в пенсионната система, “подобрен достъп до здравни услуги”, повишаване на качеството на образованието, е предложил Плевнелиев. Поискал е политическите лидери да се ангажират и в промени в сектор “Енергетика”. Лидерът на БСП Сергей Станишев каза, че реформите не са работа на КСНС, а на политическите сили, които ще се явят на парламентарни избори със своите визии. Той изтъкна, че има различни визии за пенсионната реформа и здравеопазването.