Изгонени от дома им майка и деца не отидоха на почивка. Нямат дрехи!

12.08.2014 / 10:05 4

След като съдебен изпълнител запечата жилището, не ни разрешават да се върнем дори да си вземем още дрехи. Останахме с най-необходимото, с което си тръгнахме.
Заради това, че нямат достатъчно дрехи, децата не успяха да заминат на 2 август на безплатен лагер в Боровец, а всичко беше предварително уредено.”

Това разказа пред “24 часа” Мария Бошнакова. Тя и 4-те  деца трябваше да напуснат църковния апартамент на казанлъшката ул. “Д-р Стамболски”, който обитаваха под наем от юни 2002 г.

Както е по закон, съдия-изпълнител описа имуществото в него и сложи лепенки на входа на 23 юли. От тази дата тече едномесечният срок, в който Бошнакови трябва да изнесат окончателно багажа си.

“Помолих да ни пуснат да живеем там поне докато изтече този срок, но от храм “Св. Успение Богородично”, който е собственик на жилището, ми отказаха достъп. Оправдаха се с нареждане на митрополит Галактион. Поисках по телефона среща с него, обеща ми за началото на следващата седмица”, каза още Мария. 

Преди време владиката ги изгонил от митрополията, когато го потърсили за съдействие да останат в имот, обясниха неотдавна децата на Мария. Дотук се стигна, след като бракът между Мария и съпругът  отец Цанко Бошнаков бил разбит. След серия кавги и разправии двамата се разделили през октомври 2011-а. Мъжът обвинява съпругата си в изневери, тя настоява, че той я тормози и бие.

Мария, която в Казанлък е позната като Маша, е руска гражданка, дъщеря на свещеник. Завършила е рядката за България специалност църковно диригентство в престижната руска Духовна академия в град Сергиев посад, бивш Загорск.

Любовта  с българския свещеник пламнала в Шумен, където тя гостувала като участничка в руски църковен хор, а мъжът учел по това време там богословие. От брака им се раждат 4 деца: Александра, която днес е 18 г., 14-годишният Николай, Владислав, на 12 г., и Елисавета, на 9 г.

В Казанлък Мария ръководила 10 г. църковния хор в “Св. Успение Богородично”, където съпругът  бил председател на настоятелството. Като семейство на божи служители те били настанени във ведомствения апартамент от 75 кв. м срещу 30 лв. наем.

След като получила морални обвиненения от попа за забежки с хористи, жената била освободена от работа и получила негласна забрана от митрополията да работи в цялата Казанлъшка духовна околия. Сега е безработна, а хорът се разпаднал, защото мнозина го напуснали в знак на солидарност с нея.

След като се изнесъл от апартамента, свещеноиконом Цанко Бошнаков подал сигнал в митрополията, че в църковното жилище вече не живеят църковни служители и то трябва да бъде освободено. Мария отказала и се стигнало до съдебната сага. Тя завърши в полза на църквата, а жената трябва да плати и 1378 лв. разноски по делото.

Двамата съпрузи нямат развод и не го желаят с един и същи мотив: няма да се женя (омъжвам) втори път. Ако се спазва църковният канон, един развод би се отразил пагубно и върху кариерата на свещеника.

И макар да не е разведен, отец Цанко плаща доброволно издръжка на децата. Дори бил осъден тя да бъде увеличена. А понеже заплатата е малка, напуснал квартирата си на свободен наем и сега живее в малка стаичка в казанлъшката черква “Св. Троица”, където бил преместен да служи.

Той твърди, че обича децата си, а конфликът е само с майка им. Но подал сигнал за апартамента, защото трябвало да защити църковната собственост и за да не загуби работата си. 

В деня, когато децата и майката трябваше да напуснат жилището, синът Владислав навърши 12 г. и си пожела вместо подарък за рождения ден да им позволят да останат в апартамента. Не се случи.

Тогава Мария обяви, че няма пари и се чуди къде ще отиде да живее с децата. Като призна, че от общината им предложили общинско жилище, но се оказало неподходящо - било малко и се нуждаело се от сериозен ремонт.

Бащата каза, че може да настани семейството си в наследствена къща в близкото с. Дунавци, но допусна, че майка им няма да се съгласи да отиде там. Сега Мария и децата са настанени в двустайния дом на непозната доскоро за тях жена. Вяра Кънева чула за проблема от медиите и ги поканила в апартамента на покойната си майка, не искала наем.

“След всичко, което ми се случи, не съм спирала да вярвам в доброто. Благодарна съм на тази жена”, казва Мария. Но и не крие, че в тесния апартамент дори няма легла за всички.

Успели да си върнат персийската котка Крис. Нямало как обаче попадията да пренесе в новия си дом домашния параклис, който подредила в старото си жилище, успяла да вземе само една икона на Исус и Божията майка. Но ако човек може да се моли пред само една икона и вярата го крепи, 18-годишната дъщеря Александра, която е много добра пианистка, няма къде да свири.

“Немското ни пиано остана на стария адрес, там са и нотите на пиесите, които Александра трябваше да подготви през лятото. Сега стои и чака, защото са затворени и музикалната школа, която посещават със сестра си Елисавета, и гимназията, където понякога се упражнява”, разказва със съжаление Маша.

Тъй като тя и 3 от децата  са руски граждани, с неволите им са запознати в руското посолство у нас и дори руският патриарх Кирил, твърди тя. Само най-малката Елисавета не получила руски паспорт, защото баща  не позволил.

В Казанлък обаче общественото мнение е разделено. Едни окайват съдбата на майката и децата , други негодуват срещу Маша, за която смятат, че използва многото си деца, за да изнудва властите и баща им, пише 24chasa.bg.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама