Изпитания на ваксина срещу ебола върху хора могат да започнат през септември
В САЩ почти е завършена експерименталната разработка на ваксина срещу изключително опасната за човека хеморагична треска ебола. Изпитанията ѝ върху хора могат да се осъществят още през септември, съобщава ИТАР-ТАСС.
Информацията беше оповестена от Националния институт по здравеопазването на САЩ. Разработката на медицинския препарат е в ход от няколко години. Той е показал положителни резултати при опити с примати.
Директорът на Националния институт по алергиите и инфекциозните заболявания Антъни Фози
заяви, че първите данни за ефективността на ваксината след тестването ѝ върху хора могат да бъдат получени още в началото на следващата година.
Междувременно в Западна Африка продължава епидемията от ебола. Световната здравна организация съобщи, че броят на жертвите на това заболяване през последните няколко дни в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия се е увеличил с 57 смъртни случая, като общият им брой е достигнал 729. Само през последните 4 дни са били регистрирани 122 нови случая на заразяване с ебола.
Смъртността при заболяване от хеморагичната треска достига 90%. Засега не са открити ефективни средства или ваксини за лечението ѝ.
Местните лекари и работещите в африканските страни хуманитарни организации заявяват, че губят
контрол над ситуацията заради недостиг на кадри и материали. Световна здравна организация обяви, че е командировала над 120 медицински работници в Западна Африка за борба с епидемията, допълва БТА.
"Епицентърът" на болестта в момента е в Сиера Леоне. Регистрирани са близо 500 случая. В Либерия ситуацията се влошава бързо. Случаи на болестта са потвърдени в 7 области на страната, включително в столицата Монровия.
В началото на годината главният държавен здравен инспектор у нас д-р Ангел Кунчев успокои, ченяма пряка опасност за България от епидемията.
Еболата е смъртоносен вирус, чиито симптоми са силно главоболие, кървене от ушите и от очите. Болестта е силно заразна, предава се както чрез телесни секрети, така и през кожата. При малкото случаи на излекуване вирусът остава да живее за около 2 месеца в мъжката полова система, инфектирайки семенната течност.