Извличането на суровини от Космоса ще струва колкото построяването на магистрала

06.11.2015 / 22:30 0

Добивната промишленост от Луната или от астероид би струвало по-малко от построяването на най-големите терминали за втечнен газ на Земята. Това показват резултатите от проучване, представено по време на форум на управители на компании и учени от НАСА, предаде Вloomberg, цитирани от money.bg.

Мисия до планетата джудже Серес, която се намира на над 400 млн. км от Слънцето и е с размера на американския щат Тексас, може да струва около 27 млрд. долара. Разноските включват 10 изстрелвания на ракети, за да пренесат оборудване, извличането на метали и вода и строителството на съоръжение в орбита за обработка на суровини.

Изчислението е направено от завършили студенти по бизнес в Университета на Нови Южен Уелс в Австралия, който си сътрудничи с американската космическа агенция по икономическите аспекти на космическото разработване на мини. За сравнение: най-голямото развитие на ресурси в Австралия - заводът за втечнен природен газ на Gorgon към Chevron Corp. - е с очаквана цена около 54 млрд. долара.

Въпреки това, привличането на инвеститори, които да подкрепят грандиозната визия, че човечеството има бъдеще сред звездите, е доста висока летва.

„Инвеститорите са там, но те трябва да знаят какви ще са рискът и възвръщаемостта", заяви Рене Фрадет, заместник-директор по инженеринг и наука в Лабораторията за реактивно движение на НАСА.

Евентуална колонизация

В даден момент поддръжниците на проекта може да спрат да доставят метали до Земята. Разходите за двупосочно пътуване се считат за икономически неизгодни. Вместо това, фокусът е върху осигуряването на материали за индустриите, опериращи в Космоса, за да поддържат изследването и евентуалното заселване на Марс и отвъд.

Добивът от Луната би бил сравнително изгодна сделка с капиталови разходи около 9 млрд. долара. Копаенето на части от близки до Земята астероиди може да струва едва 492 млн. долара.

Застъпниците на тезата са на мнение, че космическото миньорство ще се развие в индустрия за трилиони долари, осигурявайки метали и вода за естествената среда и горива за ракети в пазар, воден първоначално от програми за изследване на Космоса и сателитни оператори.

Космическа икономика

Джулиан Малник, член на Управителния съвет на Moffett Field, Deep Space Industries Inc., която планира да разработва мини на астероиди и да провежда преработка и производство в Космоса, твърди, че там има реална икономика, която да бъде създадена, а материалите за изграждането ѝ са налице.

Рене Фрадет е на мнение, че ключовата стъпка е да се създаде надеждна бизнес обосновка на проекта, която да убеди скептиците.

Според някои експерти бизнес в Космоса все още не би бил печеливш, но може да стане такъв в рамките на следващите 20 до 50 години.

Милиардерите на Google

Всяка мисия за миньорство на астероид може да струва едва между 50 и 100 млн. долара според компанията Planetary Resources Inc., която е подкрепена от милиардерите на Google Лари Пейдж и Ерик Шмид.

Главният изпълнителен директор на Rio Tinto Group Сам Уолш заяви, че космическото миньорство поставя интересни въпроси и ако може да бъде разработено, неговата компания ще се включи.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама