КАТ погва нарушителите, заснети с видеорегистратор (Обзор)

08.10.2015 / 09:23 1

Снимка: Булфото, архив

КАТ погва нарушителите, заснети с видеорегистратор. За да бъде наложена глоба на водача, нарушил правилата за движение, е необходимо от записа да става ясен регистрационният номер на колата, а лицето, заснело нарушението да попълни формуляр, с който да удостовери, че е заснел въпросното нарушение. Така с новите технологии борбата с войната на пътя вече не е само на КАТ, но и на всеки участник в движението, стига разбира се да е закупил видеорегистратор или да разполага с някое от модерните мобилни приложения, каквото е това на АПИ – LIMA.

Добрата новина е, че вече има наложени глоби по заснети нарушения с видеорегистратор. Това стана ясно на кръгла маса, посветена на новите технологии, свързани с пътната безопасност, съобщи Фокус. Събитието, организирано от Българска асоциация на пострадалите при катастрофи обедини експерти и представителите на граждански организации, представители на транспортни фирми и IT сектора, че онлайн приложенията дават по-голям шанс за ограничаване броя на пътнотранспортните произшествия.

На кръглата маса бе поставен и въпросът, свързан с незабавното заплащане на глобите посредством въвеждането на ПОС терминали, какъвто е примерът на Хърватска. В Гърция пък глобата за пътно нарушение може да бъде платена във всяка една бакалия. Темата за войната по пътищата беше основна и за дискусиите на днешното правителствено заседание. Премиерът Бойко Борисов също заяви, че незабавното наказание за нарушителите на пътя е разковничето на проблемите.

Министърът на здравеопазването Петър Москов изнесе данни, които показват, че за първите девет месеца на годината от 3752 жертви на пътно-транспортни произшествия 1200 са трайно инвалидизирани. Средствата, отделени от МЗ и НЗОК само за медикаменти и консумативи за лечението на тези хора, надхвърлят 20 млн. лв., колкото е годишният бюджет на една областна болница.

Премиерът Борисов посочи, че очаква министърът на вътрешните работи и правосъдният министър да финализират промените, обещани на хората. „И те трябва да се сведат в едно нещо – незабавно наказание! За алкохол, за превишена скорост, за наркотици включително, за каране без шофьорска книжка – незабавни наказания! Незабавното наказание е прибиране на табелите, една година тази кола да бъде извън движение… Това е разковничето – веднага съдопроизводство, незабавно и сваляне на колата от движение… Иначе не може да им надделеете. Само ще констатирате все по-ужасни и по-ужасни работи”, коментира министър-председателят Бойко Борисов. Сред очакваните промени в Закона за движение по пътищата се регламентира двоен размер на глобите за превишаване на скоростта с над 30 км. в час, както и инкриминиране на незаконните гонки.

Владимир Тодоров, председател на УС на Българска асоциацията на пострадалите при катастрофи заяви, че има стотици изпратени клипове в платформата „Шофирай с камера“. „Най-добрата новина е, че всъщност „Пътна полиция“, получавайки тези клипове санкционира водачите. Ние вече имаме такава утвърдена практика в София и Пловдив”, коментира Тодоров. Според инспектор Мария Ботева в отдел „Пътна полиция“ към ГД „Национална полиция“ заснетите нарушения на пътя с мобилни приложения, се наказват. Тя даде за пример последен такъв драстичен случай на нарушение, заснет от водач на пътя, при който дете на видима възраст от година и половина се вози на задната кора на автомобила. Водачът е публикувал снимката в издание, след което е сезирана областната дирекция и е взето отношение – съставен е акт.

Оказва, че хората, които използват видеорегистратори изпращат между пет и шест видеоклипа със заснети нарушения на ден към интернет платформата „Шофирай с камера“. От старта на платформата през месец юни до сега в интернет са качени между 500-600 клипа със заснети нарушения. Но само една част от тях могат да бъдат изпратени на „Пътна полиция“ – тези, на които е виден регистрационният номер на автомобила. Освен това, за да се сезират органите на реда, е необходимо свидетелят, заснел клипа да попълни бланка с данните си. Оказа се, че видеорегистраторите, освен при заснемане на нарушителите могат да бъдат полезни и при разследването на тежки пътнотранспортни произшествия, при които много често следите, биват заличени заради метеорологичната обстановка или липсата на видимост през нощта. 

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама