КТБ може да не отвори врати на 21 септември

31.07.2014 / 20:37 0

Поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка (КТБ) може да не отвори и на 21 септември, става ясно от съобщение на БНБ. От Централната банка са стигнали до този извод, след като са разгледали представения от квесторите на трезора отчет за финансовото състояние на КТБ към 30 юни. След като КТБ беше поставена под специален надзор на 20 юни и депутатите не приеха предложението на БНБ за специален закон за трезора, Централната банка удължи срока на специалния надзор до 21 септември. От вчерашното съобщение на БНБ става ясно, че Управителният съвет на Централната банка възлага на изпълняващия длъжността подуправител, ръководещ управление "Банков надзор", до 10 септември 2014 г. да внесе в УС на БНБ предложение за необходимото удължаване на срока на специалния надзор на КТБ. По закон този надзор може да продължи 6 месеца - до 21 декември.

Загуба от 65,3 млн. лв. към края на месец юни констатират квесторите на КТБ. Това става ясно от доклада за текущото състояние на КТБ, който квесторите са изпратили в Централната банка. За първото тримесечие на годината КТБ отчита печалба от 13,1 млн. лв. Или негативният финансов резултат от март до юни е 78,4 млн. лв. Загубата се дължи изцяло на начислените през месец юни разходи за обезценки на кредитния портфейл, пише още в съобщението на БНБ. Това означава, че с пари от печалбата са покривани загубите от констатирани лоши кредити на трезора. Квесторите обаче са отбелязали, че разходите за обезценки са определени по съществуващите в КТБ процедури за прилагане на вътрешните правила на банката, които не осигуряват пълно съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).

Което означава, че загубите от лошите кредити може да се окажат много по-големи, ако се преизчислят по тези правила. До 20 октомври 2014 г. трябва да бъде готова оценката на активите на затворената банка.

Според доклада на квесторите активите на банката са 6,896 млрд. лв., което e със 741,4 млн. лв. по-малко спрямо 31 май 2014 г. Високо ликвидните активи са 144,3 млн. лв., като намалението им спрямо края на предходния месец е с 671,9 млн. лв. Портфейлът от ценни книжа е в размер на 776,9 млн. лв., а кредитният портфейл е 5,266 млрд. лв. Депозитите на граждани и предприятия в КТБ към края на юни са 5,620 млрд. лева, като за месец те намаляват с 630,7 млн. лв.
В доклада си квесторите отчитат, че е осигурено изпълнението на решенията на УС на БНБ както по отношение на наложените ограничения върху дейността на банката, така и за намаляването на лихвите по депозити и сметки до средните пазарни нива, считано от 1 юли 2014 г. Квесторите са предприели и мерки за сигурност, сред които смяна на дружеството, осъществяващо охрана на банката. Извършени са промени в пропускателния режим на помещенията, като е преустановен достъпът на бившите членове на УС и НС на банката, както и на свързани с тях лица.

УС на БНБ разпорежда на квесторите да създадат специален екип, който в срок до 15 септември 2014 г. да организира подготовката на кредитните досиета за целите на одиторската оценка и да ги подпомага в управлението на взаимоотношенията с кредитополучателите, включително и за предприемане на необходимите действия спрямо длъжници, които не осигуряват редовно обслужване на своите задължения към банката. Освен това те трябва да предложат на БНБ проект на покана към акционерите за заявяване на интерес и деклариране на възможност за осигуряване едновременно на капитал и ликвидна подкрепа за КТБ, съобщават от БНБ.
Копирано от standartnews.com


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама