Как Путин се опитва да скрие икономическата криза в Русия

18.08.2015 / 23:20 2

Около един милион работни места загубени в икономическата рецесия, заплатите потъват с невиждано досега темпо - управлението на Владимир Путин е изправено пред истински предизвикателства.

Руската федерация се намира в икономическа криза, вътрешното търсене намалява след валутния колапс и санкциите, заради Украйна, пише Bloomberg.

Вместо да успокои тежкото положение на потребителите, пазарът на труда възпрепятства икономиката, бидейки насочен към осигуряването на социална стабилност и зле подготвен за предизвикателствата, които носи застаряващата и свиващата се работна ръка.

„Ако трябва да избира между радикални реформи и стабилност, правителството ще предпочете стабилността. Това е избор от „съветски" тип - да запазиш сегашната система с всичките ѝ проблеми, макар и да осигуриш стабилност", обяснява Владимир Тихомиров, главен икономист в BCS Financial Group в Москва.

В момента в Русия важат едни от най-ограничителните трудови закони в цяла Европа. Протекциите срещу уволняването на отделни служители са сред най-стриктните на Стария континент, според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Устойчивостта на пазара на труда не прави нищо, за да компенсира спада на покупателната способност на хората, а същевременно подсилва слабите места, включително най-ниската производителност в Европа. Работодателите избират намаления на заплатите, работа на непълно работно време и неплатени отпуски.

По време на кризата през 2008-2009 г., безработицата достигна връх от 9,4 на сто. Нивото за юли тази година е 5,5% спрямо 5,4% месец по-рано, според проучване на Bloomberg.

Реалният разполагаем доход е намалял с 6 на сто през миналия месец спрямо година по-рано, продажбите на дребно са се свили с 9,8 процента, а заплатите, коригирани спрямо инфлацията, са спаднали със 7,5 на сто.

„Има проблем с нарастващата непълна заетост, при която хората биват принудени да работят на непълно работно време или им се заплаща само за такава, други пък излизат в неплатен отпуск. Това е така, защото предприятията се опитват да запазят маржовете на печалбите си при потиснато търсене, така че те намаляват производителността си", обясни Чарлс Мовит, който е икономист в IHS Global Insight във Вашингтон.

Докато потъва все по-надълбоко в рецесия, икономиката продължава да добавя работни места. Това е ясен знак, че компаниите са ограничени и оставени да следват Путин в полза на обществен и политически мир вместо подобрена ефективност.

„Като уволняват хора, фирмите се излагат на риск от правителствен натиск", заяви Ростислав Капелюшников, зам.-началник на Центъра за изследване на пазара на труда във Висшето училище по икономика в Москва.

Демографията и ниската производителност са сред най-големите структурни ограничения, които поставят капак върху растежа на Русия на едва 0,5 процента, заяви Alfa Bank в свой доклад през юли.

 

money.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама