Как Румъния възвръща привлекателността си за чуждите инвестиции

05.06.2014 / 09:24 6

investor.bg

След като беше популярна дестинация преди кризата, Румъния изпитва недостиг на инвестиции от 2008 г. насам. Като причини за това се изтъкват политическите турбуленции и липсата на кредит. Проблемите все още са налице. Поли Ботсфърд от списание fDi задава въпроса дали внезапната вихрушка от сделки в началото на годината означава, че инвеститорите за пореден път ще се опитат да извлекат ползи от талантливата румънска нация и нейната технологична експертиза?

Тази година Румъния отбелязва 25 години от падането на комунистическия лидер Николае Чаушеску и 10 години от присъединяването си към НАТО. 2014 г. започна повече от добре, след като мултинационални компании като Deutsche Bank и Continental обявиха намерението си да разширят дейността си в страната. Тези добри новини донякъде закъсняха, след като преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Румъния спаднаха значително в сравнение с предкризисните си рекордни нива. Инвеститорите се надяват, че все пак подобни новини сигнализират, че ПЧИ в страната ще започнат отново да растат.

Като една от най-големите банки в света, инвестицията на немската Deutsche Bank е престижна победа за Румъния и поддържа репутацията й на технологичен хъб. Става дума за инвестицията в нов IT център, като банката ще наеме „до 500 технологични служители“, споделя Михай Йонеску, директорът на представителството на немския кредитор в Румъния. До този момент на румънска земя банката има 50 служители.

По отношение на автомобилната индустрия германският производител на гуми Continental възнамерява да открие още 1 000 нови работни места в различни центрове на Румъния, измежду които Брашов, Тимишоара и Яси. По този начин общият брой на служителите на компанията ще нарасне до 13 000. Общите инвестиции на Continental, откакто започна бизнес в страната през 1998 г., възлизат на 800 млн. евро, като компанията осъществява както производствена, така и развойна и научноизследователска дейност

Наред с тези два примера само през януари 2014 г. в Румъния бяха обявени 17 инвестиционни проекта, показват данни на fDi Markets. Те се разпростират в редица сектори, измежду които недвижими имоти, който е водещият сектор за „зелени“ проекти, софтуер и информационни технологии, както и производство на автомобилни части (два ключови сектора, както издават и инвестициите на Deutsche Bank и Continental).

Ако това ниво на инвестициите бъде устойчиво, то през 2014 г. инвестициите в Румъния ще нараснат до нива, невиждани от годините преди началото на глобалната финансова криза. Въпреки това след изпитаните лишения в последните години никой в страната няма да приеме всичко това за даденост.

По пътя на играта

Преди световната финансова криза Румъния се възприемаше като силно атрактивна дестинация. Пикът на ПЧИ бе през 2008 г., достигайки 13,91 млрд. долара, сочат данни на Unctad. За сравнение – по това време в съседна България са били 9,85 млрд. долара. Сливанията и придобиванията също са били често срещано явление – през 2007 г. общата сума на сделките е била 1,39 млрд. долара. Това е повече от сумите на сливанията и придобиванията в България и Полша взети заедно.

Румъния привлече интерес към себе си почти веднага след падането на комунистическия режим. Огромно внимание привлякоха високотехнологичния и IT секторите. В страната влязоха компании като Microsoft, Adobe, Intel, Electronic Arts и Amazon.

В резултат на това Румъния разви бързо гейм индустрията. Ubisoft, френската компания, създала играта Assassin's Greed, инвестира първа в страната през 1992 г., като към момента дава работа на 1 000 души. Управляващият директор на Ubisoft Румъния Себастиян Деле споделя пред списание fDi, че е бил привлечен от таланта на румънците, по-лесният подбор на програмисти и доброто образование, което получават студентите, например, в Политехническия университет в Букурещ.

Румъния сега има своя гейм асоциация, като компаниите за създаване на игри осигуряват работа както на разработчици, така и на такива, които просто изпробват играта. Не е изненада, че между 2003 и 2013 г. секторът е създал 7 478 работни места в страната.

Изобилие от таланти

По думите на Деле Румъния притежава впечатляващи стандарти за обучение, а университетите са един от основните инструменти за привличането на чужди инвестиции. Според него образователните стандарти по математика са по-високи от други страни на Европа. В резултат на това софтуерните, IT и гейм компаниите са изградили силни връзки със специфичните университети за достъп до талантите им. Подобна е ситуацията и в автомобилната индустрия, и в производствения сектор.

Разбира се, способностите са свързани с разходите за труд. С работни заплати, които са по-ниски в сравнение с повечето държави в Европа (средно по 500 евро на месец), то комбинацията от високо качество и ниски разходи също е от значение. Езиковите познания също са налице, като най-много се говори френски (заради историческите връзки със страната). Следват английският и немският.

Кредитна криза

След обещаващото начало на посткомунистическия живот обаче Румъния попадна под влиянието на глобалната финансова криза и последвалата криза в еврозоната, от които все още не се е възстановила по начина, по който това вече направиха част от нейните съседи в региона на Централна и Източна Европа.

Силните потоци от ПЧИ в региона спаднаха през 2009 г. и 2010 г., но през 2011 г. и 2012 г. започнаха да се възстановяват в Чехия, България, Унгария и Словакия, показва статистиката на Unctad. Негативният тренд продължи само в Румъния и Полша.

В Румъния ПЧИ спаднаха до 2,24 млрд. долара през 2012 г. Данни на fDi Markets показват, че тенденцията е била същата и по отношение на проектите: през 2008 г. те са били 309, за да спаднат до 138 и 122, съответно през 2012 г. и 2013 г.

Негативният ефект не е изненадващ. Растежът преди кризата беше стимулиран от ПЧИ, които създаваха работни места, увеличаваха потребителското доверие и потреблението. С настъпването на световната финансова криза и на дълговата криза в еврозоната всичко това се промени. Вече установените чужди инвестиции в Румъния поддържаха износа на страната, но възстановяването на местно ниво беше мудно.

Управляващият й директор на Gefco Кристоф де Корве смята, че възстановяването на вътрешния пазар е бавно заради кредитната криза, тъй като в момента достъпът до кредит е много по-труден. Gefco е транспортна и логистична компания, създадена във Франция и с големи международни операции. Компанията има близки връзки с автомобилната индустрия, като стартира бизнеса си в Румъния през 2005 г. 

Турбулентна среда

Вероятно друга част от отговора на загадката за слабия растеж е, че Румъния премина през значителни неравности по пътя си до 2012 г. Страната бе обхваната от политически протести срещу налагането на мерки за строги икономии, като например намаляването на заплатите в публичния сектор с 25% и високите данъци.

Потенциалната нестабилност отново може да бъде проблем, тъй като все още са налице опасения относно върховенството на закона. Например, страната отнесе критики, когато по-рано тази година народните представители промениха наказателния кодекс, за да се избавят от криминални разследвания за корупция по време на служба. Също така предстоят президентски избори през ноември, които могат да разпалят допълнително напрежение на политическата сцена.

Румъния има и проблеми като липсваща инфраструктура в някои региони на страната, прекомерна бюрокрация и сложна данъчна система.

Позитивни сигнали

Мнозина вярват, че проблемите са засенчени от факторите, които направиха Румъния популярен инвестиционен избор преди 2008 г. Според директора „Сливания и придобивания“ в консултантската компания Ernst & Young за Румъния Михай Поп повод за оптимизъм е икономическият растеж от 3,5% през 2013 г. Той смята, че двигателите на растежа са автомобилната индустрия и селското стопанство. Поп е убеден, че инвеститорският интерес ще продължи.

Според него географското разположение на Румъния е важно за инвеститорите, зависими от логистичните вериги заради пристанището в град Констанца на Черно Море. Директорът на Gefco де Корве споделя, че пристанището осигурява добър достъп на компанията му до Азия. Въпреки това до градчето се стига трудно заради състоянието на пътищата и близостта на Карпатите.

Руското влияние

 

Въпреки че Русия се превърна във важна цел за румънските търговци, по-ясен тренд към руските пазари не се наблюдава. Тесните връзки на Румъния с Европейския съюз (ЕС) спомогнаха за това. Освен това страната продължава да получава значителна финансова помощ както от ЕС, така и от Международния валутен фонд (третият пакет бе договорен в средата на 2013 г.)

С впечатляващия старт на годината, съдейки по данните за ПЧИ, и с природните си и човешки ресурси, които все още са непокътнати след финансовата криза, Румъния може да има много поводи за празнуване през 2014 г., завършва статията си Поли Ботсфърд от списание fDi.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама