Как българският компютър „Правец” промени поколенията
След над 3 десетилетия от старта на серийното производство, наследството на компютрите Правец е живо.
Как българският компютър „Правец” промени бъдещите поколения. Минаха повече от 3 десетилетия от старта на серийното производство.
„Правец” успя само за няколко години да постави България сред първите в света. Той бързо заема своето място на един от най-качествените и успешни технологични продукти в Източния блок. Създава се индустрия с над 170 000 работни места, обслужваща 40% от нуждите на социалистическите страни. Компютрите веднага са внедрени в системата на образованието. В България започва да расте поколение с един напълно различен светоглед.
„Първите 5000 компютъра, които бяха произведени в България бяха дадени на училищата и в средното образование и в основното образовани”, твърди Трифон Трифонов, директор на Професионална гимназия по компютърни технологии и системи.
„Беше много допотопно, никой не знаеше, че компютърът ще играе важна роля в живота ни. На мен ми беше забавление. Спомням си дори баща ми, той беше скулптор баща ми и дойде и ми каза. „Компютрите са глупости, ела да се учиш как се моделира с глина", спомня си софтуерният инженер и предприемач Светлин Наков
„Те играят на тия компютри, еми викам ще играят. Що да не играят? Те като играят, ще им омръзне играта. Ще започнат да се занимават и задачи да решават на тях и проекти ще се правят на тях. Кой където работи, в която система влезе, той без компютър няма да може. Без компютър няма да може”, разказва Цано Добрев, бивш директор на завод „Правец”.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!