Как да се предпазим от бедствия?
Паниката, липсата на знание как да се предпазим и измамна представа, че може да се спасим сами – това са основните причини за увеличаване на риска при бедствия. Как може да намалим опасността да пострадаме при такава ситуация и кои са най-често допусканите грешки...
Битката между човека и стихията е неравна. И все пак всеки от нас може да намали риска за живота си или поне да не го увеличава. Не пренебрегвайте предупрежденията за тежки условия и отложете пътуванията, ако не е възможно подгответе автомобила за зимни условия, съветва News 7. Липсата на доверие в институциите също влошава ситуацията.
"Универсалната грешка е скъсаната връзка между структурите, които помагат при бедствия и населението – трябва да има връзка общината с всяко училище, спасителната служба с общините", коментира доц. Дончо Дойчев от катедра "Мениджмънт на извънредните ситуации", Военна академия "Г. С. Раковски".
Вместо да подават сигнал до дежурните от държавната система при бедствия, за спасението си гражданите първо разчитат на себе си. А това може да има фатален край.
"Няма такова нещо като индивидуално оцеляване - индивидуалното оцеляване зависи от колективното оцеляване. Тоест при всички ситуации, в които това е възможно, ние трябва да търсим помощ, защото самият факт, че сме изпаднали в някаква беда означава, че сами не може да се справим и нормалното, логичното е да потърсим помощ", категоричен е проф. Полк. Георги Карастоянов, катедра "Лидерство", Военна академия "Г.С. Раковски".
Ако закъсате с колата, обадете се на телефон 112 и дайте точните си координати. Ще получите съвети какво да правите от тук нататък и може ли да продължите пеша. /"ПЕТЕЛ"
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!