Какво да правите, ако имате свободни 5000 лева?

31.03.2015 / 18:10 3

Имате свободен финансов ресурс, а банковите лихви падат, някои до под 1,8%. Доларът и еврото са в игра за надмощие. Имотният пазар бавно се събужда от кризата, а златото - не инвестиционното, няма къде да се съхранява, пише 24 часа.

Какви са тогава вариантите за избор? Те зависят от размера на сумата, която можете и искате да инвестирате, от времето, за тя няма да ви трябва за ежедневните нужди.

И най-вече от размера на загубата, която можете да понесете, без тя да наруши финансовото равновесие и дори да донесе фалит.

Това са обобщените съвети на експерти, до които „24 часа” се допита.

Вариант едно. Държавни ценни книжа

Хит от края на 2014 г. са 10-годишните американски държавни ценни книжа. Брокерите ги определят като “актив-убежище”. Доходността им обаче вече тръгна надолу - от 2,17% през декември 2014 г., в началото на 2015 г. тя се е върнала до 2%. Анализаторите са предпазливи в прогнозите си. И разделени на две за посоката. Едни смятат, че възвръщаемостта по тях

ще финишира 2015 г. при 3%, а други обратното - че ще падне до 1,88%

Въпреки спада те остават предпочитани в сравнение с книжата на други държави. Доходността по 10 - годишните японски ДЦК се движи около 0,28%, а тази от 10-годишните германски облигации - до 0,44%. Може да се купят и книжа от новия български дълг, но на вторичния пазар, т.е. от банки, които са ги придобили. Всяка от тях ще определя условията.

Експертите съветват хората, които избераттози вариант, да предпочетат книжата на държави с висок кредитен рейтинг и ниски рискови премии. Те смятат още, че най-малки са колебанията в доходността, а оттам и рисковете при 10 годишни книжа - не случайно тяхната доходност определя лихвите по ипотеките. И още един съвет- притежателите на дългосрочни ДЦК да следят реалната доходност на 5-годишните. Т.е. да следят разликата между номиналната доходност и инфлацията. Причините- когато реалната доходност стане отрицателна, централните банки често вдигат лихви. Вариант две. Облигации/ корпоративни книжа

Който избере да влага в тях, привлечен от около 4-5% доходност, е добре да следи лихвените нива, защото те, и цените на облигациите се движат в противоположни посоки-

когато лихвите растат, цените на облигациите падат

Най-силно е това влияние при дългосрочните облигации с фиксиран купон. Има специален термин- дюрация, която мери чувствителността на облигацията към промените в лихвените проценти. Така, ако дадена облигация има дюрация пет (което означава падеж след 6 години) при покачване на лихвените нива с 1% и непроменени други фактори, цената ѝ ще падне с 5%.

Вариант три. Инвестиционен портфейл

Това означава балансирано разпределение на свободните суми към различни инструменти, сектори, държави и валути. Предимството е, че временни загуби от един инструмент, се покриват от печалбите по друг. Нещо повече, тъй като покачването на лихвени нива в дадена икономика като правило засилва нейната валута. Така, който е обърнал инвестиция от евро в долари, може да загуби от облигации, но да спечели от валутния курс. Общото правило при портфейлите е в него

да има облигации с по-скорошен падеж, които са по-защитени -

защото дори да има временен спад в цената им, те могат да бъдат държани до падеж. За това време, държателите им получават купонни плащания, а цената на облигацията е много вероятно да се доближи до 100 към датата на падежа. Друга част от парите е добре да се вложат в облигации с плаващ купон, които не зависят от лихвените движения. Трета сума от предназначената за инвестиране, може да се насочи към взаимен фонд - самият той инвестира в краткосрочни дългови ценни книжа- например американски държавни облигации.

Има още едно препоръчвано условие - задължително хеджиране на риска,

казват експертите. Това означава, ако инвестирате в облигации, едновременно да направите инвестиця и в други финансови инструменти, които са в обратна корелация с пазара на облигации.

Подобен инструмент например е ProShares Short High Yield ETF. Представянето му е противоположно на Markit iBoxx $ Liquid High Yield Index, който влага в ликвидни облигации с неинвестиционен кредитен рейтинг, деноминирани в щатски долари.

Има и общи съвети, които препоръчват определено поведение в зависимост от размера на свободната сума, за която се търси инвестиционно решение. Експертите например съветват, ако имате кредит, първо да бъде погасен той, за да се спечели от лихви.

Ако размерът на свободните пари е до 5000 лв., съветът е да се направи “авариен фонд” за непредвидени случаи, напр. уволнение, под формата на депозит в банка- той е нискорисков, защото е под защита от гаранционния фонд и е бързоликвиден. За свободни пари до и над 20 000 лв. може да се търсят и дългосрочни инвестиции, като купуването на акции от взаимен фонд със среден рисков профил и средна доходност. Такива фондове инвестират предимно на паричния пазар и в облигации на различни общини и компании.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама