Китай залива света с дизел
фото: pixabay.com
Дизелът е поредната стока от Китай, която залива световните пазари, пише money.bg.
Държавата е изнесла рекордно количество гориво миналия месец, след като доставките на стомана и алуминий зад граница бяха в безпрецедентни размери. Най-слабият икономически растеж от 1990 г. насам подкопава вътрешното търсене на стоки, докато рафинериите, мелниците и комбинатите се борят с излишния капацитет след години на разширение.
„До голяма степен това е свързано със забавяне в търсенето във време, когато компаниите са имали планове за много по-добра среда и затова капацитетите са били увеличени. Тъй като търсенето намалява, това е довело до свръхкапацитет на вътрешния пазар и производителите се опитват да изнасят излишъка", обясни пред Bloomberg стратегът Иван Спаковски от Citigroup Inc.
Износът на китайски суровини изостри глобално пресищане, което смъкна цените до най-ниското им ниво от финансовата криза през 2008 г. и предизвика производителите на стомана и алуминий по света да се вдигнат на протест.
Допълнителният износ заплашва да влоши преситеността, която вече се простира от Сингапур до Европа и САЩ.
Доставките от Китай на дизеловото гориво през август скочиха със 77% спрямо година по-рано до рекордните 722 516 метрични тона. Това прави около 175 000 барела на ден, според данни на Генералната митническа администрация на Китай. Партидите могат дори да се покачат до около 250 000 барела на ден по-късно тази година, според консултантите ICIS China и JBC Energy GmbH.
Излишъкът може да се запази, ако скандалът около вредните емисии на Volkswagen AG засегне ръста в търсенето в дългосрочен план, според Гарет Луис-Давиес от BNP Paribas.
Темпото на търсенето на дизел в Китай отбеляза втори голям спад през август, покачвайки се с 3,6% спрямо същия период на 2014 г. За сравнение - търсенето на бензин е скочило с 19 на сто.
Увеличил се е и износът на други промишлени стоки - доставките на алуминий са се качили с 22% за първите 8 месеца на годината. Износът на стоманени продукти за същия период се е повишил с 27 процента.
„Азиатският пазар на дизелово гориво става все по-презапасен, ръстът в предлагането задминава растежа в търсенето. Когато Китай увеличава количеството на пазара, това се прибавя към свръхпредлагането на газьол в Азия, което неизбежно ще наложи натиск върху слабостта на дизела", заяви Си Мин Нгай, консултант във FGE.