Кока-кола маха бромираното растително масло от напитките си
Производителят на безалкохолни напитки „Кока Кола” взе решение да извади от състава на всички напитки бромираното растително масло, предизвикващо опасения у потребителите, предаде BBC. Представител на компанията подчертава, че решението за изваждането на съставката от продуктите не е продиктувано от съображения за безопасност, защото целият химически състав на произвежданите от компанията напитки е одобрен на международни ново./Блиц
Рецептата на напитката Кока-Кола е строго пазена тайна на Кока-Кола Къмпани, за производството на базата (концентрат), от който се произвежда напитката Кока-Кола.
Предполагаемо съдържание
Името на Кока-Кола идва от листата от кока и плодовете от кола, използвани като ароматизатор. Основните съставки са вода и захар. Други предполагаеми компоненти са карамелът, кофеинът, фосфорната киселина, сок или масло от зелен лимон и ванилия. Отличителният вкус идва най-вече от смесването на захар и масла от портокал, лимон и ванилия. Останалите съставки променят съвсем слабо вкуса. В наши дни обаче в САЩ Кока-Кола е подслаждана с царевичен сироп, което „притъпява“ вкуса. Кока-Кола със захар все още се продава в Европа.
В оригиналната рецепта стимулиращият ефект на напитката се предизвиква от естественото съдържание на кокаин в листата от кока и на кофеин в ядките от кола. От 1929 година кокаинът се извлича от листата чрез обработка, оставяща физиологически незначителни следи, а количеството на кофеина е намалено, но не напълно. Според сайта на Кока-Кола напитката „не съдържа кокаин или други вредни субстанции и кокаинът никога не е бил добавян компонент на Кока-Кола“, което, макар и вярно, може да се разглежда като подвеждащо.
Обработката на листата от кока се извършва в специално лицензирана фабрика в Ню Йорк. Макар това вероятно да е най-големият производител, други химически фирми също имат лицензи за внос на листа от кока в САЩ.
Освен кокаина, друга противоречива съставка на Кока-Кола е кофеинът. Съдържанието на кофеин в Кока-Кола е предмет на съдебни спорове от 1920-те. През август2005 литър Кока-Кола съдържа максимум 150 милиграма кофеин. За сравнение същото количество кафе съдържа между 280 и 750 милиграма кофеин.
Прочитайки тази статия, определено ще се замислите следващия път, когато посегнете към бутилките с кока-кола в магазина.
В първите 10 минути: 10 чаени лъжици захар или 100% от препоръчителната дневна доза прием на захар се стоварват върху вашия организъм. Не повръщате веднага от това количество, защото фосфорната киселина подтиска сладкия вкус.
След 20 минути: Нивата на кръвната захар се изстрелват нагоре, предизвиквайки инсулинова експлозия. В отговор вашият черен дроб се опитва да превърне цялата тази захар в мазнини.
След 40 минути: Усвояването на кофеина е приключило. Зениците ви се разширяват, кръвното налягане се покачва. В отговор на това черният дроб стоварва още повече захар в кръвния поток. Рецепторите на мозъка са блокирани, за да предотвратят замаяност.
След 45 минути: Тялото ви покачва производството на допамин, като по този начин стимулира центровете на удоволствието в мозъка. Точно по същия начин действа и хероинът.
След 60 минути: Фосфорната киселина се свързва с калция, магнезия и цинка във вашите черва и предизвиква нов метаболитен бум. В съчетание с високата доза захар и изкуствени подсладители това води до увеличено отделяне на калций чрез урината.
След 60 минути: Диуретичните свойства на кофеина влизат в действие. Тичате до тоалетната. Сигурно е, че калцият, магнезият и цинкът, предназначени за вашите кости, както и натрият, електролитите и водата, заминават в канала.
След 60 минути: След като първоначалната възбуда затихне, започвате да чуствате захарна недостатъчност. Ставате раздразнителни и/или бавно реагиращи. До този момент сте изпишкали цялата вода, която се е съдържала в колата. И то заедно с много важни елементи и съединения, чиято цел е да подържат хидратацията на организма, да заздравяват костнатасистема и зъбите.
След няколко часа ще настъпи и срив на нивото на кофеин. (ако сте пушач, това ще стане само след 2 часа). Искате да знаете какво ще последва? Очаквайте „Какво се случва ако пиеш кола всеки ден, за дълъг период от време?”
Всъщност кока-колата сама по себе си е не е лоша. Лоша е динамичната комбинация на свръх доза захар с кофеин и фосфорна киселина, които се съдържат повечето газирани напитки. Просто не прекалявайте с тях!
*Внимание! Данните в тази статия може да са подвеждащи. BEBEZONA.bg не претендира за достоверност на информацията.
Източник: blisstree.com; bebezona.bg