Кой ще спечели и кой ще изгуби от завръщането на Иран на петролния пазар?

26.09.2015 / 02:02 0

На 14 юли Иран и световните сили постигнаха съдбовна сделка, която би обуздала ядрената програма на Техеран и в замяна ще вдигне икономическите санкции срещу него. Въпреки че санкциите вероятно ще започнат да бъдат премахвани чак през пролетта на следващата година, има една държава, която е нетърпелива това да се случи час по-скоро: Южна Африка, разказва oilprice.com.

Бидейки втората по големина икономика на континента тя консумира и най-много количество енергия. През 2014 г. Южна Африка е внесла близо 425 000 барела суров нефт. До 2011 г. Иран беше най-големият снабдител на нефт за Южна Африка, доставяйки около 25% от общия внос на суровината. Нещата се промениха през 2012 г., когато САЩ и Европейският съюз наложиха международни санкции върху Иран. Южна Африка спря вноса си от Иран и го замени с внос от други играчи в ОПЕК, като Саудитска Арабия, Нигерия и Ангола.

Как вдигането на санкциите върху Иран ще повлияе върху Южноафриканския регион?

„Трябва да продадем петрола си, независимо дали цената падне или стигне до 100 долара за барел. Въпреки че бихме искали да продаваме по-скъпо, цената се определя от пазара. След вдигането на санкциите Иран ще си върне пазарния дял от повече от 1 млн. барела на ден", заяви иранският петролен министър Бижан Зангане. Той обясни, че страната му ще повиши производството си с 500 000 барела на ден, веднага щом санкциите бъдат премахнати и ще последва по-нататъшно увеличение от 500 000 барела дневно. Иран е изпомпвала близо 2,87 млн. барела дневно през юли и може да достигне до 3,8 млн. барела на ден, когато санкциите бъдат вдигнати.

Южна Африка ще бъде сред най-големите печеливши от това, че Иван ще се завърне на петролния пазар. С 503 000 барела дневно към януари тази година, Южна Африка е втората по големина рафинерия за петрол в Африка, като преди нея е Египет.

Рафинериите в Южна Африка са специално предназначени за обработка на точно този вид нефт, който Иран произвежда. След налагането на санкциите рафинериите в страната пострадаха и бяха принудени да променят процесите на рафиниране. Това обаче ще се промени, тъй като Южна Африка планира да построи рафинерия, която ще обработва единствено петрол от Иран. Този ход ще подпомогне предлагането на вътрешния пазар и ще намали зависимостта от чужди компании.

Партньорството между Южна Африка и Иран ще бъде печелившо и за двете държави, тъй като Техеран ще получи съдействие от държавната компания PetroSA за изграждането на GTL (gas to liquid) рафинерия. Южна Африка е заинтересована и от купуването на природен газ от Иран, както и от инвестирането в бъдещи проекти за втечнен природен газ в ислямската страна.
Макар премахването на санкциите върху Иран да е добре дошло за Южна Африка, не всеки на континента ще остане доволен. Понастоящем Южна Африка внася близо 12% от суровия нефт от Ангола - най-големият производител на петрол в южната част на Африка. Щом санкциите бъдат вдигнати, вносът от Ангола може да спадне драстично.

Трябва да се отбележи, че Азия (Индия, Китай и Япония) е най-големият вносител на петрол за Иран. Тъй като Китай и Индия са най-големите купувачи на петрол и за Ангола, всяко значително увеличение на доставките на петрол от Иран може да засегне цялостния дял на Ангола на петролния пазар в близко бъдеще.

Какво значи завръщането на Иран за пазара на петрол и газ?

Статистическият преглед на световната енергетика на британския гигант BP твърди, че Иран има близо 34 трилиона кубични метра доказани запаси от газ - едни от най-големите в света. 
Иран може да доставя между 25 и 35 млрд. кубични метра природен газ за Европейския съюз до 2030 г. Това може да се окаже сериозно предизвикателство пред Русия, която вече снабдява ЕС с близо 130 млрд. куб. м. годишно. Ако Иран може по-нататък да развие и изнася огромните си резерви на природен газ, това ще представлява силна конкуренция за износители на газ като най-големия производител на природен газ в Африка и втория по големина доставчик на газ в Европа след Русия - Алжир.

Въпреки че е очевидно, че увеличеното снабдяване с петрол от Иран ще увеличи глобалното пресищане, завръщането на страната ще има и голямо икономическо влияние върху световните пазари на природен газ. Следващите няколко години ще са решаващи за Иран, която се опитва да разшири пазарния си дял на всяка цена.

 

money.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама