Край на опитите за спасяване на КТБ (Обзор)

31.10.2014 / 22:06 0

КТБ трябва да бъде обявена в несъстоятелност и защитените депозити да се платят, заяви вчера Левон Хампарцумян, шеф на асоциацията на банките по Нова тв. 

Според него оздравяването на банката било като да се съживява мъртвец.

Той уточни, че ако идеята е банката да се спаси с държавна помощ, това трябва да се разреши от ЕК, а преди в КТБ да бъде пуснат чуждестранен инвеститор, той трябва да бъде проучван. 

Според банкерът не е редно цялата вина със случилото се с КТБ да бъде хвърляна върху БНБ, тъй като сме имали финансово разузнаване, което обаче в момента не казва нищо.
Оказва се, че наблюдавайки растежа на КТБ, банкерите са предполагали, че ситуацията е различна от тази в другите банки, но никой не е и подозирал какъв точно е мащабът. Според Хампарцумян при евентуално отваряне на банката вероятно всички ще изтеглят парите си.

По повод коментарите за наличните средства във фонда за гарантиране на влоговете той подчерта, че това е един инструмент, затова не трябва да се правят спекулации. 

Застраховката на депозитите до 100 000 евро обаче е задължение на държавата, допълни Хампарцумян.След 6-часов дебат вчера парламентът се отказа да задължи БНБ да оздравява КТБ. Депутатите обсъждаха доклад на БНБ за затворената банка и решение по него от четири точки, което временна бюджетна комисия взе преди два дни. 

Обрат в гласуването внесе изказване на управителя на БНБ Иван Искров. Той обяви пред депутатите, че предложението на Оманския фонд няма правна стойност, а е само намерение. С него се предлага създаване на смесено дружество с българаската държава, която да участва с поне 2 млрд. лв., които да даде кеш, а фондът да влезе с активи на "Бромак".

Това предизвика лидера на ГЕРБ Бойко Борисов да въкликне: 
"Това нагло
писъмце, 

което прочетохте от инвеститора - да дадем 2,3 млрд. и после да го търсим някъде в Белград, ще бъдем и ние виновни. Изправени сме пред ситуация, която г-н Искров не ни каза колко ще струва едното и другото. 

Спорната точка три бе направена с добро намерение - да гарантираме вложителите да си вземат парите. Но така оставяме банкерите да си живеят живота, да си правят къщите, ваканциите, колите. 

А България ще бъде в рецесия 5 години. Но виновна за това е БНБ с бездействието си. Ако беше Дянков, нямаше да допусне това.

И Цветанов нямаше да допусне камионетките на жандармерията да бъдат пред банките. 
Ще събера групата на ГЕРБ да реши какво правим - най-вероятно ще отменим точка три", заключи Борисов. 
След половинчасова почивка това наистина се случи. От старото решение бяха гласувани две точки, а третата претърпя редакция. Със 132 гласа "за", 35 "против" и 1 "въздържал се", новото решение бе прието.

След бързата редакция, текстът гласи: 
1. Министерският съвет да подготви и внесе в Народното събрание предложения за изменение в пълно съответствие с правото на ЕС на законите в областта на банковото дело, включително Закона за Българската народна банка, Закона за кредитните институции, Закона за гарантиране на влоговете. 
2. НС да приеме законодателни промени, осигуряващи незабавно изплащане на гарантираните депозити при условията в ЕС.
Третата, спорна точка, задължаваше 
БНБ да предложи
оздравителен
план за банки
с отрицателен
капитал, включително и за КТБ отпадна. Вместо това бе гласувано, че парламентът препоръчва на БНБ да сключи договор с международно юридическо лице, притежаващо опит в банковата дейност, което да проследи извършените от акционерите и администраторите на банката, както и на свързаните с тях лица операции с активи, имущество, финансови инструменти и парични трансфери.
Депутатът от ГЕРБ Менда Стоянова заяви, че ГЕРБ ще предложи всеки от вложителите в КТБ с гарантиран депозит да може да посочи в коя банка и в коя сметка да му бъдат преведени парите.
Според Стоянова трябвала и промяна в Наказателния кодекс, с която
всички виновни за
състоянието на
КТБ да понесат
отговорност
Ставало въпрос за мажоритарния собственик, акционерите, управлението на банката, които взимали безотговорни решения. След това били държавните институции, които през годините не са си свършили работата - надзорът на БНБ, ДАНС, в частта на финансовото разузнаване, правоохранителните органи. На трето място Стоянова постави одиторите, като цитира КPMG, които заверили отчетите на КТБ. По-късно от одиторската компания пуснаха съобщение, че всичките одити са направени според международните стандарти.

Иван Искров: Писмото на оманците не е оферта

Голяма част от предложенията на "Джемкорп", ЕПИК и Оманския фонд за КТБ са в противоречие с българското и европейското законодателство. Това заяви вчера пред депутатите от парламента управителят на БНБ Иван Искров. 
Консорциумът искал държавна помощ в размер на 2,3 млрд. лв. Със същата сума щял да участва и инвеститорът, но тя щяла бъде с активи на "Бромак", който в момента е мажоритарен акционер в КТБ. 
"Джемкорп" и ЕПИК не са проучени от БНБ за надеждност и пригодност, а в предложението на консорциума е посочено, че те искат всички разходи по реорганизацията на банката да бъдат поети от банката, т. е. 50 на сто от акционерите, другата половина от държавата, каза още Искров.
Относно това, че ще има държавна помощ, което е недопустимо по европейското законодателство, правителството трябва да намери решение, пишели още инвеститорите.
Искали и продължаване на ограничението за достъп до гарантираните влогове. Предлага се и хората, които имат депозити над гарантираните 100 000 евро, да се съгласят на намаление на вземанията, като не се уточнява с колко. Ако те поемат ангажимент да не теглят парите си за 4-5 години, намалението на сумата щяло де е по-малко. Консорциумът предлага още облигационерите и други кредиторите да се третират еднакво.
Тези предложения не се основават на пазарни принципи, изисква се държавна помощ в размер, значително повече от това, което държавата би дала за заем на фонда за влоговете, обясни Искров.

Левон Хампарцумян: Оздравяване ще е като да се съживи мъртвец

КТБ трябва да бъде обявена в несъстоятелност и защитените депозити да се платят, заяви вчера Левон Хампарцумян, шеф на асоциацията на банките по Нова тв. 
Според него оздравяването на банката било като да се съживява мъртвец.
Той уточни, че ако идеята е банката да се спаси с държавна помощ, това трябва да се разреши от ЕК, а преди в КТБ да бъде пуснат чуждестранен инвеститор, той трябва да бъде проучван.  Според банкерът не е редно цялата вина със случилото се с КТБ да бъде хвърляна върху БНБ, тъй като сме имали финансово разузнаване, което обаче в момента не казва нищо. Оказва се, че наблюдавайки растежа на КТБ, банкерите са предполагали, че ситуацията е различна от тази в другите банки, но никой не е и подозирал какъв точно е мащабът. Според Хампарцумян при евентуално отваряне на банката вероятно всички ще изтеглят парите си.
По повод коментарите за наличните средства във фонда за гарантиране на влоговете той подчерта, че това е един инструмент, затова не трябва да се правят спекулации. Застраховката на депозитите до 100 000 евро обаче е задължение на държавата, допълни Хампарцумян. 

 

24 часа

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама