Крим: Антимайдан и „вежливи хора”
Крим е напълнен от „вежливи хора”.
Така наричат неразговорчивите въоръжени бойци в униформа без отличителни знаци, които на 28 февруари взеха под контрол най-важните стратегически обекти на полуострова: Върховният съвет, летището на Симферопол, Севастополското летище Белбек и редица други. Във всички случаи минало без сблъсъци, а въоръжените гости се държали изключително коректно, което и станало повод за ново определение, което бързо получило популярност в руския сегмент на Интернет.
Освен това „вежливи хора” разоръжили украинските военни и граничарите в Балаклава, също без конфликти запечатали оръжейните помещения и ги взели под охрана.
На този фон в Крим продължават проруските митинги. Жителите на Симферопол, Севастопол, Керч, Евпатория с руски знамена искат провеждане на референдум за статута на полуострова. При това вече обявеният референдум „За разширение на автономията” никого не задоволява. Много хора открито признават, че биха искали да видят Крим или в състава на Русия, или независим.
Сред руското население на Крим не могат да се намерят привърженици на Майдан, които минимум открито защитаващи своята позиция. Впрочем, сваленият от Майдан президент Виктор Янукович също не се ползва с по-голяма популярност: в Крим открито го наричат предател. Народът вече издига нови ръководители - най-известен от тях стана новият кмет на Севастопол Алексей Чалий.
Паралелно многобройни отряди за самоотбрана, групи на „Руски блок” и други организации участват в митингите, осигурявайки ред, прикриват пътищата към важни обекти - в това число взаимодействайки с горепосочените „вежливи хора”.
Отряди на кримската самоотбрана и местният „Беркут”, който не се подчини на заповедта на министъра на МВР от „правителството на Майдан Аваков за разформиране, защитават Крим и от възможно нахлуване на бойци от ”Десния сектор” и други банди. Вече бяха фиксирани няколко такива опити за нахлуване, които завършили с незабавно прогонване на „гастрольорите”.
Главният въпрос, който днес вълнува жителите е за позицията на Русия по отношение на Крим. В случай, ако Русия не подкрепи интересите на руснаците в Крим, регионът ще може да се смята за загубен. Впрочем, за сега действията на Русия н подкрепа на Антимайдан, преди всичко на Кримския, изглеждат и разумни и достатъчни. Въпросът е колко далеч е готов да отиде самият Крим - и жителите, и онези, които го представят.
bulgarian.ruvr.ru