Кучетата произлизат от Централна Азия, сочи ново проучване
Илюстрация: Булфото
Следите на произхода на съвременните кучета водят към Централна Азия, според едно от най-цялостните генетични изследвания, извършвани до момента, пише BBC News. Кучетата са животните с най-голямо видово разнообразие на планетата, носейки наследството на хиляди години на създаване на породи. Те обаче произлизат от дивите вълци, които постепенно са опитомени и включени в човешките ловни групи - вероятно близо до Монголия или Непал. Откритието се базира на анализ на ДНК от хиляди породи и е публикувано в журнала PNAS.
Д-р Адам Бойко от Университета Корнел и колегите му са изследвали 4676 чистокръвни кучета от признати породи, както и 549 “улични кучета”, които живеят в близост до човешки селища. Втората група е по-малко проучвана, но е ключова част от картината на разнообразието на съвременния кучешки свят.
Опитомяването на кучетата е от вида събития, които може да са протекли паралелно на различни места по земното кълбо, но ДНК на съвременните кучета не подкрепя тази идея. Учените са изследвали гени, разположени близо един до друг на кучешките хромозоми. Моделите на тези тясно свързани генетични маркери са позволили на екипа да разбере, че мястото на опитомяването е Централна Азия.
Няколко други екипа са се занимавали със същия въпрос, достигайки до различни заключения за произхода на кучетата - Близкият изток, Източна Азия и Европа. Последните резултати вероятно няма да разрешат спора, но д-р Бойко казва, че локализирането то може да стимулира нови проучвания. Би могла да се изследва, например, древна ДНК от останки на кучета, намерени при археологически разкопки.
Превод и редакция:: Екатерина Антонова, Фокус
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!