Лиляна от Сопот извеза „Мила родино” върху коприна (снимка)
Бивша оръжейничка от ВМЗ Сопот избродира химна на България. 66-годишната Лиляна Данчева посвети 35 часа, за да види „Горда Стара планина, до ней Дунава синей...”, извезан със сребърни букви в ръкописен шрифт на каре. Парчето коприна с химна се е развявало на българско хоро в Рим, Мадрид и Истанбул. Било е в ръцете на танцьори на народни танци в родопското село Смилян. Мечтата на Лиляна е да избродира на знаме още две песни - „Хубава си, моя горо” и „Я кажи ми, облаче ле, бяло”, разказва "Марица".
Мога да избродирам всичко. Везането на машина ми доставя огромно удоволствие, споделя бившата оръжейничка. Тя започнала работа във ВМЗ едва 16-годишна. Пази много грамоти, които получила като добър работник. Но голяма част от свободното си време посветила на своето любимо занимание - бродерията.
Беше през 1964 година. Бях завършила осми клас и трябваше да избирам къде да уча. Имаше две възможности - да се запиша в средно професионално техническо училище или в гимназия. Взех дипломата си от училище и тайно от родителите отидох в завода и подадох документи за работа. Назначиха ме веднага. И още същата година в Карлово откриха курс за шивачки и бродирачки. Аз се записах. В завода ходих на работа първа смяна, а след работа отивах на курса. Шест месеца учих упорито, бях най-добрата. Половината време ни обучаваха да кроим и шием дрехи, другата половина - да бродираме на машина.
Оттогава досега съм избродирала много абитуриентски и булчински рокли, блузи, карета, покривки. Мога да избродирам всичко - цветя, листа, различни орнаменти, разказва Лиляна.
Един ден държала парче плат, останал от рокля, която шила. Погледнала го и внезапно решила, че върху него може да избродира химна на България. Сетила се за свой колега от ВМЗ - можел да пише много красиво. Запътила се към дома му с молба да напише първия куплет от песента с подходящ шрифт. После с индиго го прехвърлила върху плата и го извезала.
Точно 35 часа отнема изписването с везани букви на първия куплет на българския химн. Лиляна вече е избродирала 18 такива карета.
Синът ми е готвач в голям карловски ресторант. Но от дете обича народните танци и досега играе в танцови състави. В момента е в групата на Климент, където ръководител на състава е кметът на селото Мано Манов. Това лято Цветан, синът на Лиляна, бил с танцовата група в Рим. На един площад във Вечния град играли български хора. Младежът развял кърпата с химна, която майка му сложила в багажа. Публиката била предимно от българи, живеещи и работещи в Италия. Те плачеха, като ни гледаха в народни носии как играем нашите хора, а аз развявах кърпата с химна, разказал после на майка си Цветан.
Тази есен Лиляна ходила на празника на фасула в родопското село Смилян. Тя също носила кърпа с националната песен на България и я развяла, докато играе хоро. Много хора видяха кърпата, питаха ме дали няма да им я продам, споделя Лиляна.
В Сопот има сдружение на майсторите на занаятите. Те поканили Лиляна да изработва кърпи с химна и да ги продава чрез сдружението. Бродирачката обаче недоумява как може да се продава такова нещо. Досега не съм продавала карета с химна, това е просто сувенир, споделя тя. И освен това не знам колко пари да взема. Избродирането на първия куплет с припева отнема 35 часа, а по оформянето на карето има още работа. Ето това например съм оформила с шевица ръчна бродерия с цветовете на българското знаме, показва Лиляна. Винаги, като слушам химна, много се вълнувам, споделя жената. Ето я гордата Стара планина, сочи тя към Балкана над Сопот. И много ми е мъчно, че младите вече ги няма тук, заминаха на гурбет в Гърция, Англия, Америка. Пръснаха се. Имам много близки хора, които са в чужбина. Като мисля за тях, все се сещам за песента „Я кажи ми, облаче ле, бяло”. Ще ми се нея да избродирам, дано така да ги повикам да се върнат...
Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!