Литекс победи унгарците, но отпадна от Лига Европа

25.07.2014 / 00:06 0

Отборът на Литекс приключи тазгодишното си участие в евротурнирите, въпреки че бе много близо до сензационен краен успех в Унгария. Ловчанлии победиха с 2:1 местния Дьошгьор в реванша от втория предварителен кръг в Лига Европа, но отпадат след домакинското поражение с 0:2 преди седмица. Гостуни откри от дузпа в 38-ата минута. Вилмар Джордан изравни в 80-ата, а пет минути по-късно от дузпа отново той даде преднина на ловчанлии. В последните секунди българите опитаха всичко, но не стигнаха до нужния гол и с общ резултат 2:3 напускат надпреварата. Сезонът не започна добре за Литекс под ръководството на новия наставник Красимир Балъков. Освен поражението от Дьошгьор, ловчанлии паднаха и от ЦСКА (0:1) у дома в първия кръг от новото първенство в "А" група, пише "Спортал".

"Оранжевите" тръгнаха с мисълта за атака от самото начало и в 9-ата минута пред Джордан се откри първа възможност за гол, но той пропусна. Домакините реагираха бързо и в 12-ата минута Егершеги бе много близо до гол, но от няколко метра стреля покрай вратата. В следващите минути ловчанлии наложиха контрол върху събитията на терена. В 21-ата минута юношата Кристиян Малинов отправи изстрел, който премина встрани от целта. Малко след него Армандо Ваюши също не бе точен. В 38-ата минута обаче унгарците направиха една от малкото си атаки през първата част и получиха право да изпълнят дузпа, а Гостуни не сбърка от бялата точка. След почивката футболистите на Литекс продължиха да търсят път към вратата на съперника. Пробив на Джордан можеше да донесе опасност в 56-ата минута, но завършващият му пас бе изчистен. Пет минути по-късно Данило Асприля нахлу по крилото и подаде на Ваюши, чийто шут бе спасен с крак от вратаря на Дьошгьор. Секунди след това изстрел на Малинов профуча над гредата. В 71-ата минута Николай Бодуров бе много близо до това да отбележи първи гол за "оранжевите" в двата сблъсъка, но ударът му след корнер бе спасен. Малко след това силен изстрел на Асприля профуча край гредата. В 80-ата минута настоятелността на българския отбора даде резултат. Петрус Бумал даде отличен пас на Джордан и за тарана не бе проблем да пусне кълбото покрай стража Антал за 1:1. След попадението ловчанлии се хвърлиха стремглаво в атака и в 85-ата минута получиха право да изпълнят дузпа. Най-активният в оранжев екип - Джордан, бе повален в наказателното поле и сам се нагърби със задачата да изпълни наказателния удар, който превърна във втори гол. В последните минути "оранжевите" хвърлиха всички сили, за да направят чудото, но така и не стигнаха до гол. В 90-ата минута Джордан бе изблъскан в гръб в наказателното поле и с право претендираше за дузпа, но швейцарският рефер не посмя да даде втори наказателен удар. В добавеното време се стигна до стихиен натиск, но голово положение пред вратата на домакините нямаше. В самия край на мача Красимир Балъков получи червен картон, тъй като влезе на терена, за да подаде топката на играч на съперника.