Лозанов: В случая с Росен Петров няма нищо незаконно

13.02.2014 / 12:51 0

В случая с Росен Петров няма нищо незаконно, но това е неприемливо от професионална гледна точка и заради разбирането за свобода на медиите, заяви в "Още нещо" по NEWS7 председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) доц. Георги Лозанов.

Той отбеляза, че на случилото се гледа толкова драматично, защото "пред очите на цялата аудитория един журналист пристана на един политически лидер". В същото време обаче адмирира оттеглянето на Росен Петров от журналистиката, защото, както обясни, политическата принадлежност е форма на зависимост.

В по-общ план Лозанов отбеляза негативната тенденция политическата пропаганда да се приближава до журналистическата работа. 

Ако това продължава така, догодина ще паднем с още 13 места в класацията на "Репортери без граници", прогнозира председателят на СЕМ и добави, че е важно да се въведе някаква регулация на тези процеси, дори да се обозначават политическата реклама и политическото продуктово позициониране и когато "излезеш извън територията на журналистическото говорене в разговора и започнеш да лансираш политически тези, да светва една лампа".

Въпросът не е да си безпристрастен, а да не правиш пропаганда, изтъкна Лозанов и добави, че случаят с Росен Петров е бил поводът да се постави този въпрос пред комисията на европейските медийни регулатори и да се потърси цялостно решение как да се балансират политическата пропаганда и журналистиката.

Той отбеляза, че България е една от малкото държави в Европейския съюз, в които има медия на партия, даже две, което също не е забранено, но има граници, които трябва да се възстановят и в които журналистиката не бива да пристъпва.

Що се отнася до обвиненията срещу медийния регулатор, че не е реагирал, когато Слави Трифонов издигна в шоуто си кандидатурата на Меглена Кунева за президент, Лозанов подчерта, че СЕМ не само е реагирал, но и са били поканени частните медии да подпишат общо споразумение, че ще спазват принципа на равнопоставеност при представянето на политическите кандидати.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама