МВР камерите не записват. Така изгубили колата на Петко Сертов

12.12.2014 / 11:44 3

Слави Ангелов, 24 часа

Камерите за видеонаблюдение на МВР не правят записи от повече от 6 месеца, защото министерството не е платило дълг от близо 500 хил. лв. на фирмата за поддръжка.

Това е и основната причина бившият шеф на ДАНС Петко Сертов да изчезне без абсолютно никаква следа. Проследено е движението, но чрез частни камери само от дома му до паркинг край Би Ти Ви, където се е качил в колата си. Дългът към фирмата за поддръжка на видеонаблюдението бил 250 хил. лв. при министър Цветлин Йовчев, но за 6 месеца нараснал до половин милион лева.

Последното известно местонахождение на Сертов е около 15 ч на кръстовището на булевардите “Витоша” и “Петко Славейков”. След това той потъва в тотална неизвестност, защото

нито една от общо 300 камери на

видеонаблюдението на СДВР не

прави от почти половин година запис,

който би могъл да покаже движението на ексшефа на ДАНС. Единствената полза от камерите в момента е наблюдение в реално време, но това се пази в тайна вече 6-и месец.

Само по номер на автомобил системата можеше да проследи движението на колата из цяла София. Ако дългът към фирмата за поддръжка бе платен, камерите щяха да покажат бързо как Петко Сертов е прекосил столицата и ако я е напуснал, през кой КПП и в каква посока. Това би улеснило изключително издирването.

“168 часа” научи, че проблемът с камерите не е само за София, а за цялата страна. Това е скандално нелепо, при положение че само преди дни на национално съвещание на МВР министър Веселин Вучков обяви, че ще въвежда повсеместно видеонаблюдение в страната, за да се пребори с конвенционалната престъпност.

Вътрешният министър дори оцени, че разходът за техниката бил средно по 1 лев на човек, а в населените места с камери престъпността падала веднага с една трета. За да заработи софтуерът със записване от видеокамерите отново, трябва да се платят близо 500 хиляди лева, научи “168 часа” от източници от министерството.

Проблемът станал факт по времето на министър Цветлин Йовчев и му е бил докладван лично. Тогава дължимата сума към фирмата за поддръжка била около 200 хиляди лева. Докато се търсело решение за парите обаче, през юни парламентът гласувал намаляване на бюджета на МВР. Така проблемът с камерите останал нерешен до назначаването на служебното правителство.

Щом научил, че камерите не записват, служебният министър Йордан Бакалов се сетил, че въпреки финансовите рестрикции пари за софтуерния проблем може да се вземат от фонда за безопасността на движението. По времето на Бакалов

дългът към частната фирма

нараснал на около 300-350 хил. лв.

Процедурата по отделянето на средства била стартирана, но не е финализирана до назначаването на новия министър Веселин Вучков.

Към днешна дата трябва да се платят вече около 500 хил. лв., защото освен неработещ софтуер трябвало да се възстановява и междувременно изгорял хардуер.

Проблемът с липсата на запис от видеонаблюдението е само част от един много голям проблем за министерството. Европейската комисия от дълги години ни кара да инвестираме в IT технологии, свързани с Шенген - охрана на границите, специализирана техника в службите. За поддръжката на всичко това били необходими около 30 млн. лева годишно, а в същото време бюджетът на МВР възлизал на 70 млн. Пред възможността полицаите да не получат заплати се избирало по-малкото зло - компромиси в други области. Така се стигнало и до проблема с видеонаблюдението. Със сигурност в бюджета на МВР за догодина не са предвидени средства за решаване на софтуерния проблем с камерите в София и в страната, уточниха от министерството. Те смятат, че този въпрос трябва да се решава спешно, като се вземат средства “от други пера”. При всички случаи липсата на записи от видеонаблюдението ще повлияе много динамично на престъпността. Данните за София са изключително красноречиви. В столицата видеонаблюдението съществува вече от 8 години и благодарение на тези над 300 камери в районите им престъпленията са намеляли с цели 77 процента.

Чрез тях всекидневно се залавят автокрадци, наркодилъри, джебчии, бегълци от катастрофи. Разплитат се дори тежки престъпления като убийствата на благоевградския букмейкър Йордан Динов през 2012 г. и стюардесата Анастасия Илиева през 2013 г. Цели 3000 откраднати автомобила са били открити. А благодарение на системата са спасявани дори хора, получили на улицата инфаркт.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Blue hills (преди 9 години)
Рейтинг: 28900 | Одобрение: 12685
Абе да бе.., цялото разузнаване нищо не знае... Съвсем за канарчета ни взеха!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама