Мандрите пред фалит, цената на млякото се срива

22.10.2014 / 01:24 1

"Преса"

Прогнозите се оказаха грешни. Очаквахме след април 2015 г., когато паднат европейските млечни квоти, евтина суровина да потече към страната ни и да удави родните ферми. Уви, няколко месеца по-рано българският млечен сектор вече е изправен пред фалит. Големите производители в ЕС увеличаваха броя на високодобивните животни и разширяваха фермите си, готвейки се за пазарната инвазия. Руското ембарго ускори процеса. Сега цялата тази продукция се изсипва на ниски цени на вътрешния пазар, включително на нашия. Европейските производители са съгласни да продават стоката си дори под себестойност, само и само да вземат някакви пари. Резултатът - български мандри и ферми едва издържат на конкуренцията.

От няколко дни изкупната цена на кравето мляко падна до 55 ст. за литър, разказа пред Георги Николов, който има ферма в Плевенско със 165 елитни животни. 67 от тях са млечни крави, от които събира по 1,5 тона мляко на ден. Само за 2 месеца цената е паднала с 10 ст. Миналата година по същото време литърът е купуван по 75 ст. Обикновено в края на октомври и през ноември цените тръгват нагоре и достигат своя пик през зимата. Сега всичко се обърна наопаки, жалва се фермерът. Той се чуди как ще оцелее през следващите студени месеци. В момента животните излизат на паша и заедно с допълнителния фураж храната за всяко е по 6 лева дневно.

Доскоро Николов е предавал продукцията си за преработка в с. Трънчовица. Мандрата там обаче е спряла работа, защото складовете й се пукат по шевовете от сирене и кашкавал.

Няма пазар за продуктите ни, евтиният внос ни убива, обясни собственикът на мандрата Иван Марков. Той разказа, че колегите му са в много тежко положение. Вече започват фалити на мандри, а след тях и на ферми. Предприемачът обвинява държавата, че изобщо не е преценила колко тежки ще бъдат косвените щети от руското ембарго.

На пазара в момента има полски продукти, представени като кашкавали, по 8-9 лв. на дребно за килограм. Масово българската стока струва между 13 и 16 лева, но има и по-скъпи кашкавали.

Цената на сухото мляко на европейския пазар е паднала с 25% спрямо същия период на миналата година, съобщи Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Според анализ на браншовата организация най-тежко ще бъде през зимата, когато животните няма къде да пасат и разходите за храна ще се вдигнат сериозно.

Очаква се доставките на мляко в ЕС да достигнат 146,4 млн. тона, което е с близо 4% повече от миналата година. По-голямото производство на фона на руското ембарго ще предизвика спад в цените на млечните продукти, сочи анализ на Генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“.

Спад в цените на суровото мляко има в цяла Европа. В Италия литърът е средно 38 евроцента, през септември беше около 41 цента. С 10 цента за три месеца е паднала цената във Франция и сега литърът се продава между 31 и 34 цента. От 40 цента през ноември в Германия млякото ще се предлага по 32 цента. В Холандия фермерите получават 35 цента за литър, а в Ирландия - 33 цента за литър. Според всички анализатори цените ще продължат да падат и през следващите месеци. В Западна Европа обаче субсидиите са доста по-високи, отколкото у нас, а и за производството на продукти, подобни на кашкавала, трябва много по-малко мляко, отколкото предвиждат традиционните български рецепти.

В момента в Западна Европа от непродадената суровина ударно правят обезмаслено сухо мляко. Само до юли е отчетен 20% ръст в това производство. 

 

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Димитър Зоров:
Да се намеси държавата, ако има такава

- Г-н Зоров, мандри са изправени пред фалит, фермери се жалват от ниските изкупни цени на млякото, накъде отива браншът?
- Това е резултатът от европейското ембарго към Русия. В момента особено тежко е положението с пласирането на кашкавала. От Европа влизат продукти тип „гауда“ по 5-6 лева килото, тук някакви хора ги разфасоват, пишат на етикета „кашкавал“ и ги продават на безбожно ниски цени. А преработвателните предприятия са задръстени от стока, която не могат да реализират. Само във фирмите от нашата организация има нереализирани над 20 000 тона сирене, повече от 15 000 тона кашкавал, над 5 тона извара и други млечни продукти. Логично е да намалят производството, което пък удря фермерите. От друга страна, сега започват да внасят евтини сухи млека, защото цената е паднала с 25% спрямо същото време на миналата година. Това е най-ниското ниво от 2008 г. насам. Литърът излиза между 40 и 45 ст.

- Как ще се конкурира българският производител?
- Няма как. Очаквам цяла верига от фалити. Силните западни държави ще се оправят, защото предприятията им са на по 60-70 години и ще преживеят загубите, които правят за половин година. Но нашите фирми това не могат да го понесат.

- Има ли изход от тази ситуация?
- Държавата трябва да се намеси, ако все още има такава. Руското ембарго е отговор на санкциите, които са наложени и с българско участие. Защо се съгласиха нашите управляващи? Вместо това сме притиснати и от самата администрация. Ето, нашата фирма например зарежда затворите. Дължат ми куп пари, но отказват да платят, защото не им достига бюджетът. Първо давали заплатите на надзирателите, за да не излязат на протест. А аз как ще платя на работниците, на доставчиците и т.н. Просто се чудя в тази държава откъде ще се вземат пари, за да се изплащат после помощите на хората, които ще останат без работа.

 

Кампания подкрепя родните производители

„Купувам българско“ е кампания в подкрепа на българските млекопроизводители и млекопреработватели, които изпитват трудности заради руското ембарго.

Мероприятието, което ще продължи през следващите три месеца, е по инициатива на БНТ2 и е подкрепено от двете браншови организации на млекопреработвателите.

Техните членове ще поставят върху млечните си продукти специално изработени стикери с логото на кампанията. Лепенката ще гарантира, че млечните продукти съдържат уникалната българска бактерия „лактобацилус булгарикус“.

Производители се хвалят, че това е начин децата да опознаят вкуса на българските млечни продукти в момент, в който пазарът ни е залят от евтин внос.

 

През 2013 г.
Млечни продукти за $4 млн. заминаха за Русия

Българският износ на млечни продукти за Русия е твърде променлив. За последните 12 години най-слаб е бил експортът ни през 2007 г., когато сме продали там стоки за по-малко от 200 хил. долара. През 2013 г. обаче е пикът - тогава сме изнесли за федерацията продукти за 4 млн. долара.

През същата година руският пазар е сред топ 10 на дестинациите, за които са пътували родни сирена и кашкавали.

След наложеното ембарго производителите и търговците трябва да търсят пазарни ниши. Експертите по външна търговия обаче смятат, че не могат да се сключат сделки за големи количества от днес за утре. Не е реалистично да се смята също, че механично може да се прехвърлят партиди от един пазар към друг.

 

Предприемач:
Шок в бранша по Нова година

Дано не съм лош предвестник, но до Нова година ще фалират много млекопреработвателни предприятия. Това прогнозира Иван Марков - собственикът на мандрата в Трънчовица. Той има на склад стока за 500 000 - 600 000 лева. В момента стоят без реализация 60 тона кашкавал и около 20 тона сирене. Кашкавалът е правен през лятото и пролетта, когато изкупната цена на млякото е била над 70 ст. Един килограм качествен продукт се получава от 10,6 литра мляко. Излиза, че само млякото в него струва 8 лева. Още 2 лева са разходите за преработка, заплати, ток. Цената на едро на качествения кашкавал е 10 лв., пресмята предприемачът.

Той обясни, че е затворил мандрата, защото не може да си позволи да трупа повече стока. Преди броени дни е продал 10 тона по 6,30 лв. и само от тази сделка е назад с 30 000 лева. Разказва, че всички мандри са претъпкани и разчитат до Нова година да си продадат стоката. Шансовете за това обаче намаляват с всеки изминал ден.

„Контрата остава у нас. Путин си намери продукти от Бразилия, от Турция, от Македония. Ние загиваме“, обобщи ситуацията Иван Марков.

 

Най-зле са малките ферми

„Цената на кравето мляко падна сериозно напоследък. Наистина, сега фуражите са малко по-евтини, но при изкупна цена 55 ст. на литър говедовъдите няма да могат да издържат. Но правете сметка, че щом дават толкова на големите ферми, малките производители получават по-малко.“ Това коментира пред „Преса“ Михаил Михайлов, председател на Националния съюз на говедовъдите. Той също е убеден, че това е следствие от прекратения износ на млечни продукти за Русия.

Според него вносните стоки са поевтинели до 30% на нашия пазар. „Трябва да се задействат държавни механизми, които ще стабилизират млечния сектор. И в ЕС падат цените, но там държавата прибягва до всички възможни мерки.

В момента у нас нищо не се прави. Въртим се около едни субсидии - кога ще ги дават, няма ли да ги дават. Някой чул ли е някъде да се говори за подобряване на качеството или на технологията?“, възмущава се Михайлов.

В Германия средно кравите дават по 8 тона мляко годишно, тук в елитните ферми събират по 6-7 хил. тона, а дребните производители получават между 2 и 3 тона от животно.

„В големите вериги в Гърция може да се види националното знаме, поставено под продуктите, които са произведени в страната от гръцко мляко“, каза Михайлов.

Според него у нас никой не знае какво точно ще се случи след 1 април 2015 г., когато ще ни залеят с евтина суровина. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама