Мъри Стоилов за втори път в Шампионската лига

26.08.2015 / 23:43 0

снимка: Булфото

Станимир Стоилов стана първият български треньор, който влезе с два различни отбора в Шампионската лига, пише 24 часа.

След като през 2006 г. под ръководството на Мъри "Левски" дебютира в най-авторитетния и комерсиален европейски клубен турнир, то в сряда вечерта той пренаписа историята и на казахстанския футбол.

Воденият от него "Астана" измъкна 1:1 от АПОЕЛ при гостуването в Кипър. Първият мач в Средна Азия преди седмица бе завършил с минималната победа 1:0 за казахите.

Освен с двете участия в групите Стоилов става и първият български треньор, който вкарва чужд отбор там.

Семир Щилич откри за АПОЕЛ и изравни общия резултат от двата мача с прекрасно изпълнение на пряк свободен удар в 60-ата минута. В 84-ата обаче Максимович вкара отблизо на празна врата след бърза контра на гостите и хвърли в екстаз цял Казахстан.

Други двама българи обаче се простиха с надеждите за участие в груповата фаза. "Партизан" на Валери Божинов и Иван Бандаловски стигна само до 1:1 в Белград срещу "БАТЕ Борисов" и след 0:1 в Беларус преди седмица отпадна. Божинов се контузи малко преди почивката и бе сменен, а Бандаловски не влезе в игра.

В групите на Шампионската лига обаче ще играе отборът на Георги Миланов ЦСКА (Москва). Макар че допуснаха гостите от "Спортинг" (Лисабон) да поведат в руската столица, армейците стигнаха до необходимото им 3:1 с два гола на Сейду Думбия и един на Ахмед Муса, което компенсира загубата 0:1 преди седмица в португалската столица.

За групите се класираха още "Манчестър Юнайтед" след уверено 4:0 при гостуването на "Брюж" (в първия мач 3:1), както и "Байер" (Леверкузен), който с 3:0 у дома компенсира загубата 0:1 в Рим от "Лацио" в първия мач.