Марин Чилич се класира за полуфиналите на US Open 18 години след Иванишевич

05.09.2014 / 00:28 0

След 18 години чакане, Хърватия отново има полуфиналист на US Open. Любимецът на нацията Горан Иванишевеч стигна до подножието на върха в Ню Йорк през 1996 г., а неговият възпитаник Марин Чилич повтори постижението му след победа в три сета над поставения под №6 в схемата Томаш Бердих с 6-2 6-4 7-6(4) за два часа и 12 минути на "Артър Аш". Сервисът бе силното оръжие на Чилич, който изпита колебания единствено в третата част, но все пак се поздрави с успеха и очаква победителя от сблъсъка между Роджър Федерер и Гаел Монфис.

Победителят наниза 19 аса и пласира 46 уинъра, докато статистиката на опонента му бе далеч по-скромна - 4 директни точки от налален удар и 26 уинъра.

"Това беше невероятен ден за мен. Условията бяха много трудни за игра, но това което ми помогна, беше моят сервис. Сервирах добре и тактически проведох мача правилно. Доволен съм от всичко. И двамата имаме тежки удари, въпросът беше кой ще наложи волята си. Ретурите му вървяха малко по-добре и използвах вятъра по-удачно. Бях спокоен и проведох мача без сериозни спадове. Чувствам се невероятно, защото последните две години бяха много трудни за мен. Работихме много през последните месеци, за да мога да се наслаждавам на престоя си на корта, както е сега. Ще гледам Федерер и Монфис с удоволствие, но важното, е че съм на полуфинал и ще се концентрирам главно върху себе си", заяви щастливият победител.

Чилич определено заслужаваше победата, след като играта на Бердих не вървеше в големи периоди от мача. Той откри сервиса си едва в третия сет, когато се оказа, че вече е твърде късно, а преди това изпитваше трудности от основната линия. А и как можеше да връща пробивите, след като не съумяваше да печели точки, когато сервираше Чилич?

Мачът започна с пробив на страната на Марин още в първия гейм, което загатна как ще се развият събитията. Хърватинът затвърди, а при 3-1 в своя полза проби за втори път, което до голяма степен предопредели изхода на сета. Бердих се опита да се върне в мача, пробивайки на свой ред подаването на хърватина за 4-2, но се провали за трети път при свой сервис гейм, а веднага след това Чилич затвори първата част след 28 минути игра.

Вторият сет отново започна с пробив за Чилич, след което хърватинът даде едва три точки на Бердих при петте си подавания, печелейки 3 от тях на нула за крайното 6-4.

Три точки за пробив във втория гейм на третия сет за Бердих му дадоха надежда за връщане в мача, а Чилич предаде гейма си с двойна грешка. Чехът поведе с 3-0, но при 3-4 след едно страхотно разиграване пробивът бе върнат. Тук се стигна до неприятна ситуация, след като чехът се разгневи от съдийско отсъждане, но повторенията показаха, че топката е тупнала два пъти преди печелившия му удар. Резултатът стана 4-4 с три поредни гейма за Чилич, който в тайбрека показа по-здрави нерви и в крайна сметка спечели победата.

Преди двубоя Бердих водеше в преките двубои с 5-3 (3-1 на твърда настилка), но Чилич спечели последната среща помежду ми с 3-0 в третия кръг на Уимбълдън през юни. Бердих, който достигна до полуфиналите в Ню Йорк преди две години, изигра 11-ия си четвъртфинал в Шлема (трети за сезона), а статистиката му вече е 4-7 на това ниво.

Чехът достигна до полуфиналите на Australian Open и до четвъртфиналите на Ролан Гарос. Най-доброто му постижение е финалът на Уимбълдън през 2010-а, в който отстъпи на Рафаел Надал. Чилич от своя страна изигра третия си четвъртфинал на US Open след тези през 2009-а и 2012-а година. Върхът му в Шлема беше полуфиналът на Australian Open срещу Анди Мъри преди четири сезона, а сега го изравни. Както вече споменахме, Чилич стана първият хърватин, който достига до полуфиналите на "Флашинг Медоус" след Горан Иванишевич през 1996 г.