Мая Манолова положи клетва като омбудсман
Снимка: Булфото
Мая Манолова положи клетва като омбудсман, предаде Фокус. Манолова ще стъпи в длъжност на 20 октомври. Припомняме, че на 30 юли тя беше избрана от Народното събрание за омбудсман. Това стана след проведеното тайно гласуване в Народното събрание. Мая Манолова бe подкрепена от 129 депутати. За нейния опонент – досега заемащия длъжността Константин Пенчев, са гласували 82. Общо бяха гласували 223. 12 от бюлетините са били невалидна.
За тази цел тя прекрати членството си в БСП, а малко по-рано в пленарна зала нейните правомощия като депутат бяха прекратени. Цяла пленарна зала ръкопляска след като Манолова положи клетва, а депутатите от БСП дори станаха на крака.
Припомняме ви:
Мая Божидарова Манолова е родена на 4 май 1965 година в Кюстендил. Завършила ПГ „Неофит Рилски“. Следвала е история в Москва, а след това и икономика и право в УНСС. Има и специализация по социален мениджмънт.
2015 г.
Избрана е за Омбудсман на Р България със 129 гласа при тайно гласуване. Изпреварва опонента си - досегашния омбудсман Константин Пенчев, с 47 гласа.
2014 г.
Мая Манолова участва в битката за нов председател на БСП, на 48-ия Конгрес на партията. На конгреса за лидер на партията е избран Михаил Миков.
2014 г.
Депутат в 43-то Народно събрание от ПГ на Коалиция за България; зам.-председател на Комисия по правни въпроси. Член на групите за приятелство на България с Русия, Македония и Сърбия.
2013 г.
Депутат в 42-то Народно събрание от ПГ на Коалиция за България и зам.-председател на парламента; член на Комисия по правни въпроси член; председател на Комисия за взаимодействие с граждански организации и движения; председател на Временна комисия за изработване на проект за Правилник за организацията и дейността на Народното събрание; председател на Временна комисия за изработване на проект на нов Изборен кодекс
2009 – 2013 г.
Депутат в 41-то Народно събрание от ПГ на Коалиция за България и секретар на парламентарната група; член на Комисия по правни въпроси; член на Комисия по правата на човека, вероизповеданията, жалбите и петициите на гражданите; член на Комисия по труда и социалната политика; член на Комисия по здравеопазването; член на Временна анкетна комисия за проверка на сигналите за опорочаване на изборите за Народно събрание от 5 юли 2009 г.; член на Временна комисия за изработване на Изборен кодекс; зам.-председател на Временна анкетна комисия със задача да изясни изнесените данни за грубо нарушаване на Конституцията и ПОДНС при гласуването и обнародването на Закон за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите в ДВ; член на Временна анкетна комисия за проучване на причините, довели до повишаване цените на определени групи лекарствени продукти, заплащани със средства от бюджета на НЗОК и/или републиканския бюджет и предлагане на възможни мерки за намаляване на публичните разходи; член на Временна парламентарна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с действия и инициативи на длъжностни лица от органи на изпълнителната власт, при и по повод помилване, опрощаване на несъбираеми държавни вземания, и даване и възстановяване на българско гражданство и освобождаване и лишаване от него; член на Парламентарна анкетна комисия за проучване на случаи, при които има факти, данни и документално аргументирани публични разследвания, включително и на прекратени дела и преписки за корупция по високите етажи на властта, довели до лично облагодетелстване на определени лица, ощетяване и значителни вредни последици за държавата; зам.-председател на Група за приятелство България – Македония; член на Групите за приятелство на България с Русия, Сърбия и Черна гора.
2005- 2009г.
Депутат в 40-то Народно събрание от ПГ на Коалиция за България и секретар на парламентарната група; член на Временна комисия по правни въпроси; член на Комисия по правни въпроси – член; член на Комисия по енергетиката; член на Делегация в Съвместния парламентарен комитет България - Европейски съюз; член на Временна комисия за подготовка на предложения за промени в Конституцията на Република България; член на Временна комисия за установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници; Временна парламентарна комисия по искането на Борис Велчев, главен прокурор на Република България, за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Павел Михайлов Чернев, народен представител в 40-то Народно събрание – председател; член на Временна комисия за обсъждане на проекта и предложения за промени в Конституцията на Република България; член на Временна анкетна комисия за изясняване на случая "Куйович" и член на Комисия по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство.
2003 г.
Става областен лидер на БСП в Кюстендил.
1989 г.
Става член на БСП.
Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!
Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!