Майка плаче! 15 000 двойки на изпита по математика след седми клас

03.06.2015 / 21:35 2

Рекорден брой двойки има тази година на изпитите след 7-и клас. 14 939 са скъсаните на изпита по математика. Явили са се 54 305 ученици, от тях само 29 770 са се пробвали на допълнителния по-сложен модул. Слабите оценки по български език и литература пък са 8154 от 54 580, пише 24chasa.bg.

Това съобщиха вчера от министерството на образованието при анализа на резултатите от миниматурите в 4-и и 7-и клас.

Отличните оценки по български език и литература са 2374. Отличниците но математика пък са 3768.

Оценките на седмокласниците като цяло са най-ниските тази година в сравнение с всички резултати от 2010 г. насам, откогато изпитите са във формата 2 в 1 - първият модул е задължителен за всички, а вторият е за по-амбициозните ученици, които искат да влязат в по-елитна гимназия.

Няма регион, който да е с по-високи резултати спрямо миналата година.

По български език и литература седмокласниците не умеят да разпознават сложно съставното изречение, грешат пунктуацията в тези изречения.

Отказват да

създават текст,

дори когато става дума за 2-3 изречения, коментира Красимира Александрова, експерт по литература в МОН. Допускат се смислови и лексикални неточности, което се дължи на непознаване на лексикалното значение на някои думи. Думата “зограф” е заменена със “зоограф”, “аерограф”, “географ”, “ехограф” и дори с “мамограф”. Седмокласниците са дописвали текста, с което са променяли смисъла. Срещат трудности при съвместяване на глаголните времена и наклонения.

Прави впечатление, че знанията, които са придобити основно в 5-и и 6-и клас по отношение на дроби, проценти и част от число и са в основата на моделирането в алгебрата, са добре забравени в 7-и клас за повече от 65% от учениците. Седмокласниците се затрудняват при определяне на решение на неравенство, както и при задачи от геометрията, казаха още от министерството на образованието.

Отличниците от националното външно оценяване по български език са седмокласниците от София-град, Габрово и Варна (виж таблицата). Лидери по математика са София, Варна и Смолян.

Средният резултат от националното външно оценяване плюс допълнителният модул по български език и литература е 58,68 точки (от 100), което се равнява на добър-много добър. Средният резултат от двата модула по математика е 45,73 точки, което пък е равно на добър. След устойчиво възходящата тенденция на плавно нарастване на процента на седмокласниците, които са работили по допълнителния модул, тази година се наблюдава намаление, особено видно по математика, отчетоха още от просветното ведомство.

Повече

са слабите,

средните и

добрите оценки

за сметка на много добрите и отличните. Възможна е промяна във формата и времетраенето на изпитите, каза заместник-министърът Ваня Кастрева. Тя отчете резултатите като “тревожни”. Фактът, че много деца не са държали втората част на изпита, пък било “липса на шанс да покажеш какво знаеш и липса на мотивация”.

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон! 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
3
kris (преди 9 години)
Рейтинг: 350329 | Одобрение: 57269
ех тази математика бе ! ако изпита беше по боравене с ай фони  , оценките щяха да отлични.....
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
3
1
motoristka (преди 9 години)
Рейтинг: 77894 | Одобрение: 36434
...и по- зле ще става....
Минусите от троловете, потвърждават правотата на написаното! :)

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама