Меркел в интервю за „Билд”: Не променям курса, ситуацията е нова
В Унгария бежанците бяха в опасност, затова ги приех, в Гърция те са защитени, казва канцлерката
Седмица преди съдбовни за Германия местни избори германският канцлер Ангела Меркел даде интервю за най-четения в страната и Европа вестник – таблоидът „Билд”. В него тя защити политиката си в бежанската криза и подчерта, че не променя курса си, а реагира според новата ситуация, предаде 24 часа.
На въпрос на вестника защо Германия не взима бежанци директно от Гърция, както предлага Австрия, защото това би спестило страданията на тези хора и би лишило каналджиите от бизнеса им, Меркел отговаря:
„Гърция е член на ЕС и правителството й работи с подкрепата на европейските си партньори и ООН за създаване на хуманни условия за прием на бежанци. Точно това е разликата между ситуацията днес и ситуацията от миналото лято с Унгария. Със сигурност много бежанци са разочаровани, че нямат право да отидат там, където желаят, но ние в Европа сме единодушни – не съществува правото на избор в коя държава да поискаш бежански статут. Решаващо най-вече е и че в Гърция тези хора не са в опасност, а че Гърция и европейските й партньори ще им помогнат.”
Журналистите контрират обаче, че в Унгария бежанците също не са били директно заплашени. Меркел отговаря: „Напротив, това тогава бе екстремно опасна ситуация, тъй като хората в Будапеща първо получиха правото да си купят билети за влака към Австрия и Германия, но им забраниха да се качат на тези влакове, след това все пак ги качиха, но след 30 километра ги спряха в нищото и отказаха да ги извозят нататък.
Това разруши доверието им и те тръгнаха пеша по магистралите.” „Билд” й припомня: „Тогава разрешихте идването им в Германия, а днес казвате, че трябва да се спре политиката на свободно преминаване”...
Днес, 6 месеца по-късно, имаме друга ситуация, отговаря канцлерката, защото Гърция иска да предостави хуманно убежище на тези хора с подкрепата на европейските си партньори. „ЕК подчерта, че всяка страна-членка е отговорна за бежанците, които влизат в нея – Гърция в това число също, но ние трябва заедно да се справим с тази ситуация и да помагаме на Гърция”, отбелязва тя.
„Това все пак звучи като промяна в курса”, продължават журналистите от вестника. Меркел е категорична: няма промяна на курса! „Всъщност днес имаме друга ситуация и защото Австрия и балканските страни взимат решения за границите си еднолично, като тези решения се отразяват пагубно на останалите държави и на шенгенския член Гърция. Аз продължавам да работя за това да охраняваме външната гръцко-турско- европейска граница и освен това да се борим с причините за бежанската вълна, така че броят на бежанците да спадне значително и за постоянно за всички членки на ЕС, не само за отделни страни.” Гърция се е ангажирала до края на 2015 да открие 50 000 места за бежанци и изостава в това си намерение, но премиерът Ципрас е обещал да навакса, когато получи помощ от ЕС. Затова и на предстоящата среща на върха този проблем ще е първият, който ще се обсъди, посочва тя.
На въпрос дали не е подценила проблема с престъпността, която идва с мигрантите и която е проличала най-ясно в новогодишната нощ, Меркел отговаря: „Трябва да назоваваме открито всичко. Ужасяващото на събитията от новогодишната нощ в Кьолн бе това, че страдаха жени и от друга страна, че хората останаха с впечатлението, че не им се казва цялата истина. Не бива да съдим обобщаващо всички бежанци, но не бива и да подминаваме престъпността, извършвана от мигранти. Когато има извършени престъпления, те трябва да се наказват.”
Канцлерката е подканена да коментира и проблема с различната култура и различното разбиране за ролята на жената в мюсюлманския свят, което мигрантите носят със себе си в Европа. „По този въпрос не може да има никаква неяснота. Достойнството на всеки човек е недосегаемо, независимо дали е мъж или жена. Мъжете и жените са равноправни. Това трябва да се отразява в ежедневния живот.” Меркел обяснява и че бежанците в Германия, които имат законова перспектива да останат, трябва да приемат и спазват всички закони на страната, като започнат със задължителното изучаване на немски език, за което държавата им осигурява 600 учебни часа.
На въпрос как би коментирала призивът на част от ХДС свинското месо в училища, детски градини и столове да стане задължително, тя отговаря: „Искам хората да могат да ядат това, което искат и да имат възможност за избор. Ако в една детска градина 60% от децата са вегетарианци бибило погрешно да не предлагаме месо на останалите деца, същото е и със свинското.”
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!