Метеорологът Петър Янков: Във Варна е имало много по-обилни валежи! Не е нещо необичайно
"Монитор"
Управителят на ТВ МЕТ Петър Янков е роден е на 7 юли 1961 г. в Пловдив. Завършил е Физическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", специалност метеорология. Има 13 години опит като синоптик във Военновъздушните сили.
- Г-н Янков, станахме свидетели на опустошителни наводнения, които за съжаление взеха и жертви. Кажете коя е основната причина, само голямото количество валежи ли?
- Като метеоролог бих казал, че валежите наистина са много, значителни по количество. Подобни имаше на юг от Бургас, визирам село Черноморец и къмпинг „Градина“. Там щетите са главно след изпускането на водни хранилища, които са преливали от многото валежи и са получили по-значителни приливни вълни. Места с голямо количество дъждове са също така Варна, Шумен, Добрич и Албена. Трябва обаче да отбележа, че щетите и жертвите са свързани повече с човешката намеса, със субективния фактор. Ако проследите хронологията, ще видите, че където е нямало проблеми с канализацията, водите бързо са се оттекли и тогава не е имало опустошителни приливни вълни. Точно те са създали проблемите. Водата се е събирала още от предишните дъждове и сега е дошъл критичният момент. В Добрич е подобно положението, в Пловдив - също. Там всяко лято падне ли валеж повече от 20 литра на кв.м, ние си знаем, че от централната жп гара на юг всичко е наводнено - проблемите са стари канализации, голямо строителство. Видяхте във Варна само за три часа какво се получи. Хората трябва да се научат, че с бедствията, с природата не трябва да се шегуваме. От ситуацията страдат най-вече бедните хора, които за съжаление обаче си хвърлят боклуците в реката. Видяхте и репортажите, в които преобладаваше предимно ромско население. Това са и проблемите по северните склонове на Стара планина.
- Необичайни ли са обаче тези валежи, беше споменато, че надвишават многократно месечната норма?
- Надвишават два пъти месечната норма, например във Варна. Там се изляха някъде около 100 литра на кв/м.
- Но необичайно ли е?
- Много е наистина, но не бих казал необичайно. Например преди време имаше такива.
- Например през 2005 година също имаше такива наводнения.
- Точно така. И през 2007 година в Цар Калоян. Максимумът на валежи е 340 л/кв. м, през 1951 година отново във Варна. Така че Варна е обект на подобни интензивни валежи, на такива явления. Но ето в Шумен също паднаха около 70 л на кв.м. Но там няма проблеми, явно канализацията е била по-добра.
- Кой е виновникът за тези валежи, за циклон ли става въпрос?
- Общо взето, се създаде обстановка с интензивни валежи в Североизточна България на базата на циклон, който премина през Черноморското ни крайбрежие и местата там попаднаха в неговата западна периферия. Той обаче бързо премина и сега е над Харков. Този циклон не е много мощен, но създаде подходяща обстановка за силни гръмотевични бури. Много хора употребяват този термин. Но какво представлява гръмотевичната буря? Освен гръмотевици и светкавици се изисква да има поне градушка или силен вятър със скорост над 100 км/час. Като има един или тези два елемента, то гръмотевичната буря се смята за силна. Това бяха условията, най-общо казано, за такива гръмотевични бури и е един от пътищата за преминаване на средиземноморските циклони. Другия път ще го наблюдаваме в края на следващата седмица, когато тъй наречената „Унгарска депресия” ще започне да преминава още в сряда вечерта и тогава чувствително ще се повишат температурите по нашето Черноморско крайбрежие. Характерна е със силните южни ветрове и рязкото затопляне. Така че по Черноморието в четвъртък се очакват температури до 30 градуса.
- Тоест времето се нормализира, така ли?
- Точно така, още от днес ще има много слънце, високи температури, бели купести облаци. Време, характерно и запомнено от нашите ученически ваканции. Така че астрономическото лято дойде и днес то ще се покаже в най-добрата си светлина.
- Но ще има ли други валежи, да очакваме ли такива?
- Разбира се, летни валежи ще има, но започва един тридневен период на повече слънце с високи температури между 29 и 32 градуса. В неделя и понеделник не се очакват валежи, във вторник ще превили в Западна България, въпреки че ще остане топло. В сряда ще премине облачна вълна с превалявания, но температурите ще се задържат в рамките на 24 - 29 градуса. В четвъртък в Западна България ще вали, а в Източна ще е топло и ветровито - характерно време за преминаването на тази „Унгарска депресия”. Тя се придвижва от Италия към Унгария и затова носи това име. През първия ден от нейното преминаване температурите се повишават, а на втория ден започват валежите. Тогава времето ще е динамично, с вятър и ще наблюдаваме такова най-вече в петък, ако прогнозата е успешна.
- Колко силни ще са тези ветрове?
- Вятърът от юг ще се усили, но категорично не може да се говори за ураганен вятър. Ураганът е със скорост над 140 км/час. Изненадах се и че преди ден се появи информация за очаквана приливна вълна, което не е така. Но е важно да се знае, че голямото застрояване, увеличението на населението в големите градове довежда до използването на повече вода, до задръстването на канализациите. Затова е необходимо да се вземат мерки.
- След тази хладна пролет ще имаме ли поне истинско лято? Ще можем ли спокойно да почиваме на море?
- Общо взето, първата част на юли се очертава да е динамична, с превалявания, след 10 юли обаче времето ще е по-сухо и топло. Така че в средата на юли и август ще е в рамките на нормалното от гледна точка на количество валежи и температури. Те ще са около средните. През втората половина на лятото ще е по-сухо и приятно.
- Да разбираме ли, че август е по-добре за море?
- Да, така е. Общо взето,в началото на август и в края времето е по-динамично, но е по-приятно за море. И тази година ще е така. Прогнозата е за месец с валежи около нормата.