Мини в Горни Лом без знанието на МВР

04.10.2014 / 23:18 0

Людмила Станкова; Trud.bg

В завода в Горни Лом, където се утилизират боеприпаси, през март са докарани мини от Гърция, за които нямало документ за предварително съгласие от МВР. Снимка ТРУД

Без валидно предварително писмено съгласие от МВР в барутната фабрика в с. Горни Лом са вкарани от Гърция противопехотни мини от вида ДМ-31.

Те са транспортирани на 21 март т.г. до завод "Миджур", преминавайки през половин България. Безпроблемното транспортиране на опасния товар е станало без издаден документ от служба "Контрол на общоопасните средства" (КОС) към полицията. Това е установила проверка на младши полицейски инспектор от КОС при РПУ-Белоградчик.

Случаят става ясен от дело, внесено в местния районен съд през юни т.г. То е образувано по жалба от директора на "Миджур" срещу наказателно постановление с глоба от МВР. Магистратите обаче отменят санкцията.

В деня на доставката на мините служителят на КОС извършил проверка в "Миджур", където се произвеждат и утилизират взривни вещества и боеприпаси. Полицейският инспектор установил, че мините са транспортирани на 21 март от Гърция без валидно предварително съгласие от КОС.

Пред съда полицаят заявил, че документът, който му е бил представен от директора на завода, важи еднократно по закон. Въпросното съгласие от края на февруари 2014 г. вече е било използвано за друг трансфер. Това дало основания на инспектора от КОС да състави акт и полицията да наложи 1000 лв. глоба на завода.

В жалбата си и обясненията пред съда директорът на завода заявил, че самият той е видял предварителното съгласие за мините в деня, в който те пристигнали. Шефът обяснил, че не е подавал документи за издаване на съгласие - това се е правело от офиса в София.

В самия документ за съгласие никъде не било посочено, че важи еднократно, а мините били заведени и зачислени в завода на 22 март - ден, след като е издаден актът за нарушение.

Съдът уважава жалбата и отменя глобата заради процесуални нарушения и липса на доказателства, че представеното от "Минжур" разрешение за транспорт на мините вече е било използвано.

Според съда не директорът на завода трябва да носи наказателна отговорност - документът за предварително съгласие от КОС се издавал на юридичеко лице, което извършва производство и търговия с взривни вещества и притежава лиценз. В случая това е фирмата "Видекс" АД.

Решението на Белоградчишкия район съд за отмяна на глобата е обжалвано и делото предстои да бъде гледано в Административния съд във Видин.

МОМЧЕ СТАВА РОДИТЕЛ НА ПЕТГОДИШНИЯ СИ БРАТ

22-годишният Павел от Горни Лом ще трябва да се превърне в родител на 5-годишния си брат Иван след трагедията в селото. Двамата загубиха родителите си при взрива в завода за боеприпаси. 

Освен да се справи с шока от смъртта на близките си, на Павел му предстои и втори - да обясни на малкия си брат, че мама и татко няма да се върнат у дома. Младият мъж е женен, заплатата му е 400 лв. Половината от тях отиват за път, за да стига до новата си работа в цех за дърводобив в друго село. До неотдавна и Павел е обезвреждал мини в Горни Лом заедно с родителите и съпругата си. 

Издържал в цеха 2 години, но напуснал заради ниско заплащане и нощни смени. Той има и братовчед, който е работел в завода, но е бил първа смяна в деня на взрива и се е спасил на косъм.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама