Министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов: Гарантирам, че изборът на европейска културна столица бе честен
- Г-н министър, Пловдив бе избран преди минути (вчера - б.р.) за европейска столица на културата 2019. Какъв е първият ви коментар?
- Всеки един от градовете заслужава и би представил достойно България. Всички кандидати положиха много усилия. Но по правилата печели само един. Желая на Пловдив вдъхновение и успех, защото най-сериозната работа тепърва предстои.
- Вие влязохте на финалната права на конкурса за европейска столица на културата 2019. Какво заварихте? През последните месеци имаше различни спекулации относно процедурата - дали е достатъчно прозрачна, дали има конфликт на интереси.
- Да, права сте. С моя екип "застъпихме на вахта" в 12 без 5. Това, което заварихме, бе една наелектризирана публична среда с много притеснения и взаимни обвинения. Веднага потърсих контакт с Европейската комисия и заедно уточнихме няколко варианта за по-голяма прозрачност на процедурата за избор. На среща с кметовете на четирите града финалисти предложих на обсъжданията преди избора като наблюдатели да присъстват представители на гражданското общество, на медиите или дори лайфстрийм излъчване. Дискутирахме и евентуалното участие на "Трансперънси интернешънъл". За моя радост в присъствието на представителя на Еврокомисията Огнян Златев
кметовете
заявиха, че не
изпитват
притеснения от
процедурата
и от обвиненията в медиите. Нямат съмнения в почтеността на журито и считат, че вече десетилетия процедурата е била използвана успешно в цяла Европа.
- Към днешна дата, когато вече има победител, вие спокоен ли сте, че журито е отсъдило по обективни критерии?
- За мен декларацията на кметовете бе изключително важна. Тяхната увереност в почтеността на журито и в прозрачността на процедурата би трябвало да разсее всички притеснения. Ние, разбира се, не се ограничихме само с тази среща. Изпратихме писмена молба до всеки от членовете на журито да потвърди своята безпристрастност и липсата на конфликт на интереси. Такива въпроси отправихме и до четирите града финалисти. Използвахме всички възможни механизми, за да гарантираме честно и обективно състезание.
- Можете ли да се ангажирате със срок - кога ще е ясно с колко точно пари ще участва държавата във финансирането на проявите в града победител?
- Съгласно решението на Министерския съвет това трябва да стане "не по-късно от края на 2014". Консултациите са започнали още от екипа на министър Стоянович. Ние продължихме да дискутираме темата с финансовото министерство, сдружението на общините и четирите града финалисти. Така че няма нищо тревожно. Срокове не са пропуснати, а "паниката" от последните дни отдавам на прекалената емоционалност на темата.
- Действително ли държавата е в състояние да отдели само 10 млн. евро за европейската столица на културата на фона на европейската практика за 30% участие? Къкъв е проблемът - няма пари или по-скоро - няма пари за култура?
- Не знам от къде се появиха тези цифри. 10 млн. евро е предложението на един от градовете финалисти. Останалите три настояват за двойно по-големи суми - между 22 и 26 млн. евро. В оставащите месеци явно ще трябва да се води оживена дискусия с Министерството на финансите, за да може да се гарантира нужната държавна подкрепа за избраната столица на културата. Трябва да си даваме сметка, че това е огромна чест не само за града, но за цялата ни страна и не би трябвало да подхождаме като счетоводители.
- Има ли вариант министрите на културата в Съвета на Европа да не одобрят избрания град през май?
- Не виждам подобна опасност.
Нека спрем да
мислим, че
всичко, което
правим ние тук в
България, е
грозно,
непочтено,
корумпирано
С 13-вековната си история и култура страната ни може наистина да излъчи културната столица на Европа, и не само за една година.
- Очаквате ли жителите на града културна столица, а и всички българи да имат полза от приза?
- Има много международни изследвания за икономическите ползи за града културна столица, за региона и за цялата страна. За мен обаче невидимите ползи са много по-големи. Представете си, само след няколко години един български град ще стане сърце на целия континент. Нещо като Брюксел за културата, изкуствата, традициите за 500 милиона европейци. Как можем да остойностим всичко това.
Все се оплакваме,
че другите не ни
познават или ни
свързват с
нелицеприятни
неща
Ето, сега имаме златната възможност да припомним, не само на останалите европейци, но и на целия свят, високите достижения на нашата хилядолетна култура.
- Малко след встъпването ви в длъжност обявихте, че театралният сезон е пред провал поради сериозен финансов дефицит. В сряда правителството отпусна 3 млн. лв. за сценични изкуства и това ще позволи на театрите да отворят. Обяснете наистина ли е толкова сериозен проблемът със състоянието на театрите и ако е така, за колко време ще им стигнат тези 3 млн.?
- Проблемът е повече от сериозен. И това не е моя спекулативна оценка, за да сипя обвинения по предшествениците си. Само до средата на годината дефицитът за сценичните изкуства е 4,7 млн. лв. С наши вътрешни резерви можем да покрием под 2 млн. За остатъка трябваше да настояваме пред Министерството на финансите. И аз съм безкрайно благодарен на колегите там, че въпреки изключително тежкото състояние на бюджета успяха да намерят нужните средства, за да спасим новия сценичен сезон.
Радвам се, че
само за няколко
седмици успяхме
да решим този
съвсем нелек
проблем
и да изпълним поетото още в началото на мандата на това правителство обещание.
Тези 3 милиона дават глътка въздух за нашите артисти. Както наскоро прочетох, българските театри имат 3 пъти повече публика от футболното ни първенство. Това би трябвало да ни радва, а не счетоводителски да почнем да смятаме колко повече пари са това за субсидиране на билетите.
- Има ли опасност държавата да загуби 15 млн. лева по ОП "Регионално развитие" за довършване на ларгото и изграждане на подземен музей, тъй като повече от 2 г. министерството на културата не може да направи обществена поръчка за избор на изпълнител, който да довърши обекта? Да не говорим за опасността да не бъдат опазени древни и ценни находки.
- Нека не сме чак такива песимисти. Може би Министерството на културата е имало възможност да действа по-активно по този проект, но да се твърди, че парите ще бъдат изгубени, а находките унищожени, е наистина пресилено. Искрено се надявам, че в най-скоро време процедурата, която в момента се обжалва в КЗК, ще бъде отпушена и ще намерим едно трайно решение за античния комплекс "Сердика".
Вече няколко пъти ходих на изненадващи проверки на обекта. Там се работи усилено и до 15 септември античните зидове ще бъдат защитени. Истинският проблем идва от високата подпочвена вода, която постоянно избива. В момента колегите от пожарната ни помагат да се справим, но е ясно, че трайното решение може да дойде само с изпълнението на целия проект.
Министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов поздрави Пловдив и пловдивчани с избора на техния град за Европейска столица на културата. СНИМКА: ДЕСИСЛАВА КУЛЕЛИЕВА, 24 часа