Мишо Шамара и Магдалена Ташева цъфнаха в американски доклад - критикуват ги за скандални изказвания
Рапарът Мишо Шамара и депутатката от „Атака“ Магдалена Ташева попаднаха в годишния доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на религиозните свободи в България през 2013 г., пише "Пик".
"През юли 2013 г. рапърът Михаил Михайлов (Мишо Шамара) критикува бившия финансов министър (Симеон Дянков - бел.ред.) в телевизионно интервю, излъчено на живо, наричайки го „еврейска гад.” Нямаше непосредствена реакция нито от страна на интервюиращия репортер, нито на правителството. В последвалото си извинение Михайлов обясни, че коментарът му бил клише", пише в документа, цитиран от офнюз.бг.
В доклада се посочва още: "През октомври Магдалена Ташева, депутат от „Атака”, нарече бежанците „частна мюсюлманска армия, обучена за терористични действия в лагери край турско-сирийската граница“. Екстремната националистическа партия ВМРО продължи да организира протести пред съда в Пазарджик срещу носенето на религиозно облекло и пропагандирането на исляма".
През февруари близо 1 000 души участваха в шествие в центъра на София, организирано от Българския национален съюз в памет на генерал от времето на Втората световна война, известен с антисемитските си възгледи и пронацистка дейност, пише още в документа.
В годишния доклад на Държавния департамент на САЩ фигурира и следният пасаж:
"Потребители на социалните медии отправиха обвинения към изтъкнат американски гражданин, че е виновен за антиправителствените протести, започнали през юни. Според тях, мотивиран от еврейския си произход, той е финансирал НПО, които са се изявявали активно в протестите" (най-вероятно се визира Джордж Сорос - бел.ред.).
В доклада е посочено, че като цяло конституцията и българските закони като цяло защитават религиозните свободи на гражданите, а в повечето случаи държавата ги зачита.
Там пише още, че конституцията на страната определя източноправославното християнство като „традиционната” религия в страната. През 2013 година членове на някои от религиозните малцинства са изразили притеснения от това, че държавата не се намесва активно, за да предотврати някои нарушения. Текстът отбелязва, че в страната са регистрирани случаи на проявена нетолерантност от страна на службите за сигурност и местните власти.
През 2013 година е имало данни са обществени злоупотреби и дискриминация въз основа на религиозната принадлежност, вяра и практика. Дискриминацията, тормозът и общата обществена нетолерантност към някои религиозни групи все още представляват проблем в страната. Налице са и антисемитски и вандалски актове срещу джамии и свещени места.
Американското посолство в София редовно поддържа контакти с длъжностни лица и религиозни лидери, за да обсъжда и да подкрепя религиозната свобода, както и да улеснява диалога сред религиозните групи, се казва още в текста.