Мислете внимателно преди да изберете дали да се осигурявате в НОИ или частен фонд

16.12.2014 / 18:45 2

Преди гражданите да решат  дали да се осигуряват за пенсия в НОИ или частен фонд трябва внимателно да притеглят  плюсовете и минусите на двата варианта.  Депутатите  в бюджетната комисия приеха днес, че хората родени след 1959 година ще имат  право да избор къде да  влизат вноските им. Решението им обаче няма да подлежи на по- нататъшна промяна, пише inews.bg.

 Правото на избор за осигуряване в НОИ или в частен фонд  е част от текстовете на гласувания от народните представители бюджет на Държавното обществено осигуряване.  

Шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви, че хората трябва  да са добре информирани и да решат къде да отиват парите им за втория стълб на пенсионното осигуряване. Тя отбеляза, че в момента на пенсионните фондове се дават на тепсия вноските на онези лица, които не са 

избрали изрично къде да се осигуряват. Сега тези вноски ще отиват към НОИ.

Прието бе и друго предложение на Менда Стоянова - минималният осигурителен доход на регистрираните 

земеделски производители и тютюнопроизводители да не става 420 лв., а да бъде 300 лв.

С преходните и заключителни разпоредби на бюджета на ДОО бяха приети и текстове в Наказателния кодекс, с които се криминализира укриването и неплащането на осигуровки за ДОО или здравно осигуряване с лишаване от свобода до пет години и с глоба до 2 000 лв.  

Депутатите одобриха и  увеличаване от 1 януари 2015 г. на осигурителният стаж за пенсиониране с 4 месеца, а възрастта за пенсиониране се замразява. 

Шефът на осигурителния институт  Бисер Петков заяви, че не може да се направи прогноза какъв ще е  ефектът от правото на избор къде да отиват вноските. 

"Не можем да имаме разчети за ефекта от приетото предложение лица, които не са направили избор в кой пенсионен фонд да се осигуряват, да бъдат прехвърлени към НОИ, защото с това предложение се дава право на доброволен избор; не знаем какво ще предпочетат хората", каза той. 

Статистиката в момента показва, че половината от хората не правят избор къде да се осигуряват и разпределянето им става автоматично към пенсионните фондове. 

"Надявам се, че тези промени, ако влязат в сила, ще стимулират хората да се замислят и да правят избор за своето бъдеще, така че процентът на хората, които не са избрали фонд да бъде по-малък", коментира Петков. Той уточни, че в приетите днес текстове се предвижда само лицата, за които сега възниква задължение за осигуряване да имат едногодишен срок, в който да изберат къде да отива вноската от пет процента, предвидена за втория стълб на общественото осигуряване. 

За работещите, които в момента се осигуряват в универсален пенсионен фонд има такава възможност, ако желаят да прехвърлят средствата си във фонда на  Държавното обществено осигуряване, обясни Петков.

В този случай те ще получат пълната си пенсия от ДОО, когато се пенсионират, а ако продължат да се осигуряват в частен пенсионен фонд ще получават част от пенсията си от ДОО, а останалата част - от частния пенсионен фонд, добави управителят на НОИ. 

Той коментира, че идеята на предложението е не НОИ да започне да работи като 11-ти пенсионен фонд, ада продължи да работи по разходопокривната система, където парите не се инвестират, а средствата от  вноските, допълнени със субсидия от бюджета отиват за изплащане на пенсиите на всички пенсионери, уточнява  БТА. 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
1
Мода Стил (преди 10 години)
Рейтинг: 1461 | Одобрение: -729
то едва ли ще доживеем до пенсия

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама