Младите се изселват от Мизия. Останаха тонове кал и боклуци
На третия ден след водното бедствие Мизия живее неспокойно, а спасените от потопа хора са отчаяни заради огромните поражения, които приливната вълна нанесе на имотите и издави животните им.
В града се носи миризма от разлагащите се трупове на издавени животни, на умряла риба и на тиня. Нивото на водата от придошлата р. Скът бавно спада, оставяйки след себе си тонове кал и боклуци. От неделя до вчера водата е спаднала с метър и на много места вече се разкриват ужасяващите последствия от погрома, пише 24chasa.bg.
Докато по-възрастните хора в града чакат оттичането на водата, за да видят състоянието на имотите си, то младите вече смятат да го напуснат завинаги.
“Къщите ни не са застраховани, не очакваме държавата да ни помогне да се възстановим дори отчасти, затова е по-добре да се махнем от това призрачно място”, казва 29-годишният Стефан Илиев, който смята да се пресели със семейството си в Козлодуй.
“Миграцията ще бъде неизбежната последица от потопа - смята и кметът на Мизия Виолин Крушовенски. - Не можем да виним хората, които преживяха този ад, за решението им да напуснат. Да бягат, се готвят повечето млади семейства - ще се превърнем в унищожен град с възрастни хора.”
Тези, които са успели да огледат къщите си след спадане на водата, през сълзи разказват, че унищожението е тотално. В оцелелите къщи водата е обърнала и потрошила всички мебели и техника, а от влагата стените са започнали да се рушат. При вида на издавените домашни животни мнозина припадали, разказаха от общинския кризисен щаб, съдействали на съгражданите си.
След оттегляне на водата трябва да се почисти тинята и тогава да се пристъпи към дезинфекция, каза вчера държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Имало идея да се хвърля хлорна вар по наводнените улици, но според експерта това няма ефект. Нужни са още дезинфектанти за домовете, посудата, покъщнината. Не бива да се ядат храни и да се пие вода от района, каза д-р Кунчев.
“Наличните 5 млн. лв. резерв в Комисията по бедствия и аварии няма да са достатъчни, за да се покрият щетите в Мизия - категоричен е Крушовенски. - Опасността в града не е минала, защото водният стълб в ниската част остава към 1,50 м. Това означава, че по тези улици и в имотите нямаме достъп.”
В потопения град вчера през нощта дойде и жандармерия заради слухове за мародерства. Много от евакуираните не успели да вземат със себе си дори документи и пари. Притеснени хора разказват, че чули крадци да обикалят улиците, където водата е спаднала значително. Досега обаче няма установен такъв случай, съобщиха от полицията, която също има екип там.
От уста на уста се разказва и за уловени по дворовете риби, каквито не се въдят в Скът и може да са дошли само от някой от зарибените язовири по поречието на реката. Хората в Мизия са убедени, че при заявената проверка прокуратурата ще се натъкне на случай, при който частен арендатор е изпуснал наетия язовир без разрешение и това е станало причина за потопа.
“Няма друг начин такава вода да дойде - убеден е 62-годишният Георги Божков. Скът е преливала много пъти през моя живот, ама такава залпова водна атака никога не имало. Никой не може да ме убеди, че потопът е вследствие на пороя. Властниците това говорят, за да заметат следите от бездействието си.”
До вчера вече 160 семейства подадоха молба за отпускане на еднократна помощ в дирекцията за социално подпомагане във Враца. Постъпили са и 35 молби от пострадалото с. Крушовица. Сумата е 325 лв. и заявителите ще я получат в пълен размер, казаха от дирекцията.
След разглеждане на молбите парите ще бъдат преведени максимално бързо от социалното министерството по сметките на пострадалите или ще им бъдат изпратени по пощата. Според последните оценки стихията е разрушила напълно 34 къщи, а други 50 са с частични поражения от водата. Досега от кризисния щаб са преброили и напълно унищожени 14 летни кухни и около 40 селскостопански постройки. Продължава да работи комисията, която оценява щетите от бедствието.
Екипи на пожарната обикалят с лодки, за да огледат опасните сгради. При повечето от тях водата все още е над метър. Вчера в сухата част на града започна разгръщане на военнополева кухня на МО и на БЧК. За да започне приготвянето на топла храна за пострадалото население, колкото е възможно по-бързо, БЧК призова производителите и търговските вериги за дарения на необходимите за това продукти.
Дарения постъпват непрекъснато от цялата страна и от общинския щаб те веднага се разпределят за нуждаещите се. Доброволци от “Народна гражданска защита” вече са в готовност да изпратят свои групи, щом водата в Мизия се оттече и започнат разчистванията. Вчера те изпратиха с микробус храни и напитки, от които евакуираните се нуждаят.
Една радостна и една тъжна новина обиколиха Мизия. През нощта в плевенска клиника се е родило първото дете след потопа. Новородената Никол е третата рожба на младото семейство Росица и Свилен Беляшки, които вече имат 4-годишно момче и 5-годишно момиче. Родилката бе спасена и евакуирана заедно с близките си от покрива на наводнената им къща в понеделник.
Вчера бе открито тялото и на втори мъж, удавил се в потопа, съобщи окръжният прокурор на Враца Силвия Миленкова. Според нея по случая веднага е образувано досъдебно производство по чл. 115 от НК, който гласи, че всеки, който умишлено умъртви другиго, се наказва за убийство с лишаване от свобода от 10 до 20 г.
Удавникът е 56-годишният Венелин Комарски, известен в махалата с прякора Талибана. Той се бил самонастанил в изоставена къща в покрайнините на града и в началото на потопа спасил много от съседите си със собствена лодка.
От държавното обвинение поясниха, че досъдебното производство е висящо към момента и има за цел да установи какви точно са причините, довели до смъртта на мъжа.
Първата жертва на потопа бе 63-годишният Петър Греждалски, намерен удавен близо до дома си. Преди това той 3 пъти отказвал да се качи в лодката на спасителите и обявил, че ще остане.
За втора жертва на наводнението първоначално се смяташе 70-годишна жена, но досега не е открито тялото . Според нейни съседи тя може да е заминала непосредствено преди бедствието при близки, но никой досега не е успял да установи контакт с нея.
София иска 4 млн. лева за диги
Столичната община е подала проекти за 4 млн. лв. за изграждане на диги и почистване на речни корита в междуведомствената комисия към Министерския съвет.
Кметът Йорданка Фандъкова е изпратила писмо до земеделския министър и до “Напоителни системи”. Тя настоява за по-добра координация. Фандъкова иска спешни действия по изграждане и укрепване на диги на водни обекти, които са на разпореждане на “Напоителни системи” - при реките Гнилянска, Блато, Лесновска, Искър и язовир “Панчарево”.
Тя иска общината да получава и ежедневно данни за състоянието на съоръженията.
Плащат пенсии от днес
От днес ще започне изплащането на пенсиите на бедстващите хора в Мизия и Бяла Слатина, съобщиха вчера от НОИ. Осигурителният институт е създал организация заедно с пощите, парите получавани през пощенска станция да стигнат до хората по-рано.
МВР също ще оказва помощ в раздаването на пенсиите, съобщиха от вътрешното министерство