Моделът КТБ - един разпорежда кредити за милиарди и ги ползва

21.11.2014 / 11:47 2

70% от целия кредитен портфейл на КТБ е бил за фирмите “бушони” на мажоритарния собственик Цветан Василев – те са “захранени” с 3,5 млрд. лева

На 6 ноември 2014 г. БНБ отне лиценза на Корпоративна търговска банка и тя бе изключена от банковата система на България. Според официалните данни на националната ни банка точно година преди това КТБ се нарежда на четвърто място по размер на активите, трето по печалба и на първо по ръст на депозитите в държавата, пише 24chasa.bg.

По ирония на съдбата трезорът е затворен след най-шумния финансов скандал в България точно когато КТБ би трябвало да чества 20 години от създаването си.

“Всички питат какво са открили квесторите там, но по-важното е да се анализира моделът на управление на тази банка, който ние вече наричаме моделът “Василев”, коментира член на управителния съвет на БНБ.

Цялата управленска дейност на КТБ е била под контрола и разпореждането на мажоритарния собственик Цветан Василев. Той е иззел функциите на управителен орган, въпреки че като председател на Надзорния съвет не би трябвало да прави това. Лично банкерът обаче е одобрявал или отхвърлял всеки кредит. Така банката отвън е изглеждала истинска, защото привидно са съществували управителни органи и оперативни звена, но нито веднъж от тях не е бил задействан механизъм за контрол върху действията на мажоритарния собственик.

На практика са отпуснати огромни по размер необезпечени кредити на юридически или икономически свързани с Василев дружества без дейност. С пари на депозитантите и вложителите на КТБ се покриват различни разходи на мажоритарния собственик.

Заемите се раздават без бизнес проекти и без действителен собственик – бенефициент на кредитния ресурс, тъй като за регистрацията на фирмите се използват формално служители на Василев в различни негови структури. Те не са наясно с целите на кредитите и в повечето случаи дори не знаят размерите на кредитните задължения на управляваните от тях фирми. Получените от „бушоните” средства се предоставят под формата на заеми на трети свързани дружества и се използват за финансиране на обществени или бизнес начинания на Василев. Той се явява и реалният краен бенефициент на кредитирането.

Собственикът на КТБ е едновременно реалният наредител на кредитите, чрез контрола, който притежава върху управлението на банката и реалния краен бенефициент на кредитите, чрез контролирането на използването на кредитите през свързаните с него фирми „бушони”.

В процентно съотношение кредитирането на фирмите „бушони” представлява приблизително 70% от целия кредитен портфейл на КТБ (който е около 5 милиарда лева) – или в посока на свързаните с Василев фирми са извадени от КТБ под формата на кредити около 3,5 милиарда лева

Създадените порочни банкови практики предпоставят КТБ да функционира като финансова “пирамида” – КТБ не провизира адекватно несъбираемите си кредити, което означава, че прикрива реалното състояние на кредитния си портфейл.

През 2014 г. тези фирми “бушони” е трябвало всеки месец да плащат по 30 милиона лева лихви.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама