Модерен подход: Учат деца на език, грамотност и толерантност чрез он-лайн списание

13.06.2014 / 15:00 0

Юлия Георгиева, фото Румен Сарандев

Открит он-лайн урок за осмокласници от частната езикова гимназия „Джордж Байрон“ и децата от училище в Анкара, Турция, се проведе днес. Чрез видеоконферентна връзка учениците от двата класа се представиха и разказаха за своите градове. Целите на урока, от една страна бяха чисто образователни, защото тийнейджърите имаха възможност да упражнят в реална среда езиковите си умения по английски език. От друга страна това беше начин да се изгради виртуален мост на приятелството, който да даде възможност на децата да опознаят своите връстници, с които предстои да работят по два европейски проекта.

Първият е по програма „Еразъм+“, в която ще се включат общо 7 училища от различни европейски държави, сред които Исландия, Чехия, Полша, Румъния, Швеция, Турция. „E – twinning“ е втората европейска програма, по която учениците ще влязат в ролата на журналисти и ще създадат интернет списание, в което ще отразяват проблемите и интересите на своите връстници. Работата с децата ще продължи в следващите три години.

„Списанието, което децата ще създават, ще е сериозно, като в него място ще намерят дори и политическите теми“, обясни координаторът на проекта в България Наталия Тонева. Тя посочи, че днешният он-лайн урок е бил трети поред и вече са налице положителните резултати. „Проектът наистина заинтригува децата. Те сами се организираха и си създадоха своя страница във фейсбук, за да могат по-активно да контактуват с партньорите си от Турция. Интересът, който се събуди у тях е най-добрата мотивация за учене, тъй като по този начин, контактувайки с ученици от други страни на английски език, те сами виждат нуждата от усъвършенстване на езика“, посочи Тонева. От друга страна създаването на интернет списание пък ще мотивира децата да наблегнат на добрите граматика и стилистика, на разширяване на общата култура. „Проектът въздейства и върху тяхната дисциплина, тъй като макар он-лайн срещата им с връстниците от Турция да е насрочена например за 10 часа, те идват доста по-рано, за да не закъснеят, да не пропуснат нещо“, споделя наблюденията си координатора.

И ако един открит урок протича емоционално, а началото му е чакано с нетърпение, то още по-интересно ще става оттук-нататък. До края на тази година ръководствата на двете училища ще организират среща между децата, участващи в проекта. „Основната цел на работата по тези проекти е да дадем на децата възможност да опознаят на практика различни нации, защото именно това е пътят към възпитаване на толерантност“, коментира мениджърът на „Джордж Байрон“ Димитър Попов. И допълва, че опитът от он-лайн уроците между гимназистите ще бъде пренесен и в работата на първото във Варна Българо – американско училище „Талант“ с лиценз за обучение и от нашето образователно министерство, и от САЩ. Основното училище си е поставило амбициозната задача да покрие стандартите и показателите за получаване на акредитация от NEASC, организация, която работи с училища по цял свят.  

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама