Мощна буря вилнее в Северна Европа
Движението на влаковете в Шотландия е спряно заради ураганът, който нахлу в Северна Европа днес. Централната гара в Глазгоу е евакуарина, стъкленият й покрив е разбит частично, предаде АП, цитирани от Сега.
Съобщава се за един загинал в Шотландия. Става дума за шофьор на камион, преобърнат от вятъра. Двама са ранени от падащи дървета.
В Шотландия и Северна Ирландия около 25 000 домакинства са без ток. Част от пътищата и мостовете са затворени. Властите в Шотландия настоятелно препоръчват да не се пътува по време на бурята.
Циклонът се мести от Северна към Централна Европа. Властите във Великобритания и Нидерландия се готвят за силни наводнения.
Според прогнозите, когато ураганът стигне бреговете на Германия , скоростта на вятъра ще бъде около 42 м/ сек. В Хамбург отмениха учебните занятия, в Кил е евакуиран местният университет.
В Швеция бяха отменени 20 пътувания с влакове, частично са ограничени и пътуванията с ферибот. Аналогична е ситуацията и в Дания. На южното крайбрежие в Норвегия са регистрирани 9-метрови вълни.
Поривите на вятъра на места стига 63 м/сек. Циклонът в Германия се нарича "Ксавер", в Швеция "Свен" и "Бодил" в Дания. Бурята, която ще доведе до проливни дъждове и обилни снеговалежи.
Вятърът в Западна България също се усили. На места достига до 8 м/сек

