НАСА представи нова система за извеждане в космоса
Новата систена за изстрелване в космоса на НАСА ще бъдат първата, която ще извежда астронавти отвъд ниската околоземна орбита, след като Сатурн V отиде в космоса и ще носи 10% повече полезен товар. Това представлява за инженерите ужасно много изчисления, за които да се притесняват, пише Блиц, позовавайки се на "Монитор".
Екип на космическата агенция използват изчислителни хидродинамични симулации, за да се разбере аеродинамиката на новия кораб. Той е с запознат дизайн, има централно ядро с два ракетни бустера закачени отстрани. Две минути след старта, 16 за разделящи двигателя се използват за отделяне на бустерите от страните. Може би сте го виждали стотици пъти.
Но силите, генерирани по време на този вид операции са огромни и когато се опитвате да избутате 10% повече тегло в космоса, отколкото сте направили преди, е трудно да се предскаже.
НАСА обяснява, че са използвали изчислителна динамика на течностите, наречена Cart3D, която всъщност е разработена от НАСА за изчисляване на аеродинамичните сили на система по време на стартиране. Те вземат предвид 22 различни източници на тягата, от двата бустера, четирите двигателя в ядрото и 16-те спомагащи отделянето мотора.
Те работят по осем независими променливи, които НАСА изброява като "три преводни променливи и две променливи на въртене, за да определи позицията на бустерите и ориентирането им спрямо ядрото, ъгълът на атака от свободния поток, ъгъла на странично приплъзване на ядрото и относителна тяга на моторите отделящи бустерите." След това, за да бъдат безопасни, ще имат отделни симулации, за да се прецени какво ще се случи, ако един от източниците на тягата се провали.
Екипът досега е провел 22.000 различни симулации, за да разберат, как работи аеродинамиката на космическия кораб по време на излитане. Може би разбираемо, симулациите е трябвало да се извършват от суперкомпютъра Pleiades в обекта на НАСА за Напреднали суперизчисления и изследователски център Ames. Този вид резултати, които бяха представени на неотдавнашната конференция на НАСА за суперизчисления, ще бъдат добавени към огромната база данни от работа използвана за оценка на поведението на Космическата стартова система.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!