НСО ще има право да наема шофьори нарушители
Самуил Димитров: Сега
снимка: Булфото
Шофьори, чиито книжки са били отнемани заради нарушения на пътя, вече ще могат да карат коли със специален режим на движение, каквито са тези на Национална служба "Охрана" (НСО), МВР, ДАНС, Спешна помощ, парламента, военна полиция и др. Това става ясно от промяна в наредба на МВР. Според действащите разпоредби зад волана на коли със специален режим на движение могат да сядат само водачи, които не са губили книжките си заради нарушения.
Това правило ще се промени. Авторите на проектонаредбата обясняват, че според Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН) санкцията лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност не може да продължава повече от пет години, и то ако става дума за нарушения на безопасността по пътищата от пияни шофьори или под друго силно упойващо вещество. Петгодишното ограничение по ЗАНН на практика противоречи на наредбата на МВР. "Водачите на МПС, на които е било налагано такова наказание, са принудени да понасят последиците на наказание, което всъщност са изтърпели. След изтърпяването на наказанието няма основание да се прилагат други рестрикции към тях", гласи основният аргумент. На практика нарушителите са понесли санкция и се водят чисти пред закона.
Макар че МВР твърди, че тази разпоредба противоречи на ЗАНН, в собствения им устройствен закон е записано, че държавен служител в МВР може да бъде само лице, което не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията. Подобна норма има и в Закона за защита на класифицирана информация, където има същото изискване за получаване на допуск до държавни тайни. Самият допуск пък е изискване за заемането на много длъжности. Т.е. МВР премахва едно препятствие за работа, но запазва друго.
Не е ясно как тази промяна ще повлияе върху културата на шофиране в тези служби, които и сега не се славят с най-възпитаните шофьори. Шампион по негативни прояви в тази област са от НСО. През годините те са предизвиквали не един и два инцидента по пътищата заради безразсъдното си каране и практическата безнаказаност, която произтича от специалния режим на движение.
Преди месец бе приет Законът за НСО, който дава право на кортежите на службата да повреждат други коли, за да ги отстранят от пътя, ако им пречат. Няколко неправителствени организации настояваха президентът Росен Плевнелиев да наложи вето, но той обнародва текстовете.
Отпадането на ограничението за липса на нарушения не е единствената промяна в наредбата на МВР. Освен него се предвижда да се намали изискуемият стаж като шофьор. Досега изискването бе водачите на коли да са взели книжка преди минимум пет години, а на мотори - поне три. Сега то се променя на три години за коли и една за мотоциклети.
СЕРИЯ
Наскоро младо семейство от Пловдив, пътувало с 2 коли, заяви, че кортеж на НСО се е опитал да ги избута от магистрала "Тракия", тъй като се озовали на пътя на пилотните коли, докато изпреварвали тир. Те твърдяха, че служител на НСО им е показал и автомат през прозореца. От службата отговориха, че колите на семейството са предприели опасни маневри и са нарушили правилата, като не са дали достатъчно място за преминаване на служебните автомобили, и отрекоха да са заплашвали с оръжие. През 2011 г. кола от кортежа на премиера Бойко Борисов удари фолксфаген край Годеч. Няколко месеца по-рано имаше и друг инцидент край Плевен в деня, когато Борисов пътуваше в същата посока. Млада жена твърдеше, че държавната кола я е изблъскала от пътя. От службата заявиха, че тя е е направила неправилна маневра вляво и че тяхната кола не е била част от премиерския кортеж. Година по-рано катастрофа имаше и с колата, в която пътуваше тогавашният военен министър Аню Ангелов. При инцидента леко пострада дете. Пак през 2010 г. инцидент на пътя имаше и с кортежа на президента Георги Първанов. Очевидци твърдяха, че служебните коли са влезли в насрещното и са изблъскали бус. От службата отрекоха.