На Марс имало древни езера, подходящи да се зароди живот

09.10.2015 / 21:14 0

Снимка: Булфото, архив

НАСА праща първите хора през 2030 г.

В древността на повърхността на Марс е имало големи езера, твърдят учени от НАСА. Това означава, че някога на Червената планета климатът е бил достатъчно влажен и мек, за да може да се зароди и поддържа живот. Изследването на американците бе публикувано в петък в сп. “Сайънс”.

Марсоходът “Кюриосити” изследвал планината Шарп в кратера Гейл и открил, че тя е образувана от утаечни скали, а структурата на геоложките пластове свидетелства за многократно запълване и изпарение на водата в кратера. Учените стигнали до извода, че отделните езера на Марс са съществували в стабилно състояние от 100 до 10 хиляди години.

При това данните от “Кюриосити” говорят, че седиментните скали са се формирали за между 10 000 и 10 млн. години и даже повече. Тоест езерата са можели да се появяват и изчезват, като по всяка вероятност са имали обща система от подпочвени води

“Доказателствата за наличие на езера може да бъдат аргумент в полза на наличието на живот”, казва Джон Гротзингер от Калифорнийския технологичен институт, един от ръководителите на проекта “Кюриосити”. Тъй като има доказателства, че отлагането на седиментните скали е ставало в течение на хилядолетия, това потвърждава, че езерата са съществували дълго време. Източник на водата вероятно са били дъждове или топене на лед.

В края на март НАСА сензационно обяви, че на Марс са открити следи от сезонно появяващи се потоци от солена течна вода. Откриването на марсианските “реки” бе обявено на специална пресконференция, която предизвика огромен интерес.

Сега обаче става ясно, че в промеждутъка от 3,8 до 3,3 млрд. години назад в миналото на Червената планета са съществували обилни потоци от вода и езера.

“Преди милиарди години Марс в много по-голяма степен е напомнял на Земята, отколкото сега. Нашата задача е да изясним какво се е случило с влагата”, каза Майкъл Мейър от НАСА.

Едновременно с това в петък агенцията публикува подробен план за подготовката на изпращането на астронавти на Марс. Изпращането на хора на Марс е планирано за 2030 г. Мисията ще продължи 1100 денонощия. Там ще кацне апарат с тегло около 10 тона (десет пъти повече от сондата “Кюриосити”), а части от него ще бъдат върнати на Земята.

Планът за колонизация има три основни направления. Първото е свързано с продължаване на изследванията, които се правят на Международната космическа станция. Второто разглежда усъвършенстването на начините на управление на обекти на големи разстояния в Космоса и специално създаването на междинни бази, например в орбита около Луната, от които да се снабдяват астронавтите на Марс.

Третото включва строителството на независима от Земята инфраструктура в околомарсианското пространство и на самата Червена планета, предаде "24 часа".

Следете всяка минута 24 часа в денонощието последните новини - такива, каквито са, от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

Бъдете с нас навсякъде и през вашия мобилен телефон!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама