На международна конференция в СОК "Камчия": Руският език е веднага след английския сред изучаваните у нас

12.11.2014 / 09:11 3

Зам.-министърът на образованието и науката на Руската федерация Вениамин Каганов посети Учебно-възпитателния център на СОК "Камчия" и се запозна с учителите от Средното общообразователно училище "Юрий Гагарин". Той бе придружен от ректора на Държавния институт по руски език "А. С. Пушкин" Маргарита Русецкая.

През учебната 2013 / 2014 година руски език е изучаван от 128 177 ученици от I до XII клас в българските училища, и е на второ място след английския в чуждоезиковото обучение.

Данните бяха представени по време на международната конференция „Научно-методически основи на преподаването на руския език като чуждестранен в съвременното многокултурно пространство с използване на технологии за дистанционно обучение“, която се провежда в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“. В нея участваха повече от 300 български учители по руски език в детски градини и училища, университетски преподаватели, главни експерти по чуждоезиково обучение от регионалните инспекторати по образованието в страната, директори на училища с преподаване на руски език. Участниците в сесията изразиха своята удовлетвореност от новия формат на работа и допълниха, че обсъждането на актуалните теми ще допринесe за повишаване на качеството на преподаване на руски език. Те отчетоха и важната роля на Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ като образователен и културен център.

В конференцията участваха заместник-министърът на образованието и науката на Руската федерация Вениамин Каганов, заместник-министърът на образованието и науката на Република България Ваня Кастрева, Лариса Ефремова - заместник-ръководител на „Россътрудничество“, Маргарита Русецкая – ректор на Държавния институт по руски език „А.С. Пушкин“ и Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители.

По време на сесията се проведе работна среща между двамата заместник-министри, на която  бяха дискутирани възможностите и перспективите за бъдеща съвместна работа в сферата на образованието, обсъдиха се бъдещи планове за международно сътрудничество в областта на руския език и култура и на образованието като цяло.

Коментирана бе възможността руското и българското образователни министерства и „Россътрудничество“, да започнат обща работа за създаване на международен център по руски език в България.

Зам.-министър Каганов и зам.-министър Кастрева изразиха готовност да подкрепят СОК „Камчия“ в  създаването на Център за професионална квалификация, и на Център за полагане на Единен държавен изпит (матура) по руските образователни стандарти,  с цел получаване на руско зрелостно свидетелство на територията на България. Те декларираха желание за съдействие и при реализирането на още един пилотен проект на СОК „Камчия“ – за получаване и на руски лиценз и акредитиране на Средното общообразователно училище „Юрий Гагарин“, така че предлаганото образование да отговаря както на българските, така и на руските Федерални държавни образователни стандарти. Така „Училището на бъдещето“ в Камчия ще бъде първото учебно заведение в страната, което ще разполага с български и руски образователен лиценз и ще може да издава двойни дипломи за средно образование.

Зам.-министрите на двете държави коментираха и възможността за изучаването на български език в Русия, в т.ч. създаването на неделни училища, а също и организирането на училища с преподаване на български език.

Министерство на образованието ще обсъди възможностите за провеждане на комплекс от мероприятия за повишаване на квалификацията на преподавателите по руски език като чуждестранен, с подкрепата на руското министерство и „Россътрудничество“. Двете ведомства ще си сътрудничат и при изпращането на млади български учени-филолози на стаж в Русия. Със съдействието на Синдиката на българските учители и в бъдеще ще продължат партньорските отношения между образователни организации от двете страни. Експерти, методисти и специалисти в областта на образованието ще обсъдят вариантите за разработване на концепция за учебно-методически материали по руски език като чуждестранен за България. Руската страна ще разгледа възможностите за предоставяне на учебни помагала на българските училища, в които се изучава езика на Достоевски и Лермонтов. Очаква се Държавният институт по руски език „А.С. Пушкин“ да създаде на портала „Образование на руски“ www.pushkininstitute.ru методически раздел, ориентиран към подкрепата на българските педагози-русисти.

Направено бе предложение втората международна научно-практическа сесия по руски език за педагози отново да се проведе в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“ през 2015 г.

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
ivaylo (преди 10 години)
Рейтинг: 4515 | Одобрение: 55
е то се предполага .... това не е изненадваща информация ...
ft

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама