На тази дата в нашата история: Българската армия "на нож" превзема Ниш и пленява 20 хиляди сръбски войници

23.10.2014 / 10:33 0

На тази дата през 1915 г. по време на Първата световна война (1914-1918 г.) Първа българска армия влиза в Ниш (временната сръбска столица) и пленява 20 000 сръбски войници и офицери. На 24 октомври българските войски завземат Лесковац, а на 25 октомври - Алексинац.

Това е част от т.нар. "Нишка операция"

Битката за Морава се състои от 14 октомври до 9 ноември 1915 година, когато България се включва в Първата световна война на страната на Централните сили и напада Сърбия. В резултат на битката противостоящите сръбски сили са разбити.

В началото, поради лошите климатични условия и непроходимия терен, българското настъпление е забавено. Въпреки отчаяната съпротива на сръбските части, България прави пробив само след 10 дни при Пирот и сърбите отстъпват към Тимок. Първа армия продължава да ги преследва и след пробива.

На 23 октомври 1915 година с фронтална атака и боен вик "На нож" на Девета пехотна плевенска дивизия е превзет Ниш което предизвиква небивал ентусиазъм сред българското обществено мнение, т.к по време на Сръбско-българската война, по-нататъшния устрем на Българската армия, след превземането на Пирот, е спрян от австроунгарски ултиматум.

Битката продължава 27 дни и българските сили нахлуват в дълбочина от 90 км. Сърбите губят 6 000 войници, 60 оръдия и голям брой военно оборудване.

Ето и другите важни събития на този ден:

2006 г.
Управителният съвет на „Булгартабак холдинг” АД одобрява Стратегия за публично предлагане на акциите от капитала на „Пазарджик-БТ” АД, които са собственост на холдинга. Стратегията е във връзка с решение на Надзорния съвет на „Булгартабак холдинг” за продажба на акциите в капитала на пазарджишката фабрика, по препоръка на консултантите по преструктурирането на холдинга (консорциумът Адвокатско дружество „Събев и съдружници” – „Евро-финанс” АД – „Балканска консултантска компания” ООД), съобщиха от компанията. 
Притежаваните от холдинга 172 650 акции (или 85.24% от капитала) на „Пазарджик-БТ” ще бъдат предложени в един пакет в рамките на смесен закрит аукцион на Българската фондова борса на 21 ноември 2006 година. В рамките на една пазарна партида (лот) „Булгартабак холдинг” ще продаде всичките си акции от капитала на пазарджишкото предприятие. Купувачът ще трябва да плати минимална цена от 8.456 лева за всяка от акциите в пакета, или общо 1 460 000 лева.

1995 г.
По време на тържественото отбелязване на 50-ата годишнина от създаването на ООН държавните глави на България, Албания, Турция и Македония договарят изграждане на коридор Запад-Изток на Балканите, който да минава по трасето Дурас-Скопие-София-Бургас-Истанбул.

1991 г.
Завършва официалното посещение на президента Желю Желев в Москва. По време на визитата българският президент и Борис Елцин подписват Декларация за отношенията между България и Руската федерация.

1982 г.
Край Петрич е открит Национален парк-музей "Самуилова крепост".

1967 г.
В България гостува вселенският патриарх Атинагорас.

1939 г.
Съставен е Четвърти кабинет на Георги Кьосеиванов. Правителството оповестява решението си да следва политика на неутралитет по време на Втората световна война (1939-1945 г.), както и да поддържа добри и приятелски отношения с Великите сили и другите страни.

1916 г.
По време на Първата световна война (1914-1918 г.) Четвърта пехотна дивизия овладява Меджидие (Румъния).

1915 г.
Войските на 8-а пехотна тунджанска и 9-а пехотна плевенска дивизия овладяват Ниш. Първа в града влиза 5-а рота от 10-и пехотен родопски полк с командир Михаил Проданов.

1915 г.
По време на Първата световна война (1914-1918 г.) Първа българска армия влиза в Ниш (временната сръбска столица) и пленява 20 000 сръбски войници и офицери. На 24 октомври българските войски завземат Лесковац, а на 25 октомври - Алексинац.

1912 г.
В хода на Балканската война Кърджалийският отряд превзема Драма. На същата дата Седма пехотна дивизия овладява Демирхисар.

1893 г.
В Солун са положени основите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация (ВМОРО). Нейни инициатори са Дамян Груев, д-р Христо Татарчев, Иван Хаджиниколов, Петър Попарсов, Антон Димитров и Христо Батанджиев. ВМОРО е организация на българското население в Македония и Одринско, бореща се за освобождението на двете области, които по силата на Берлинския договор (1878 г.) остават в пределите на Османската империя. 

1884 г.
Провеждат се общи избори за Областно събрание в Източна Румелия. Те са спечелени от Народната партия с помощта на генерал-губернатора Гаврил Кръстевич и под лозунга за бързо обединение с Княжеството. 

1861 г.
Българите в Русе избират свое общинско ръководство. То има за задача да управлява града и епархията, да събира данъците, да се грижи за църквите и училищата. Ръководството на общината е поето от свещеник Нил Изворов. 

1857 г.
Излиза последния брой на в. “Българска дневница” (първия вестник на Г. С. Раковски). За пръв път вестникът излиза на 26 юни същата година. Издаван е в гр. Нови Сад (Австро-Унгария) от сръбския публицист д-р Д. Медакович. През април с. г. излиза пробен брой на "Дневница", а през август - приложението за литература и език - "Дунавски лебед". Вестникът е начален етап от развитието на революционната линия в българската публицистика.

На 23 октомври са родени: 
1938 г.
Родена е Рени Цанова (Райна Цанова Петрова) - български юрист. През 1971 г. завършва специалност “Право” в Софийски университет “Св. Климент Охридски”. Член е на Софийската адвокатска колегия. Работи основно в областта на наказателното право. Автор е на много статии, студии, монографии, книги и др. Умира на 25 февруари 2007 г. от рак.

1929 г.
Роден е проф. Христо Нейков - български график и илюстратор. Работи в различни графични техники - офорт, литография, създава много рисунки с перо, туш и креда. Илюстрира българска и съветска поезия и проза. Автор е на графики с възрожденска, революционна, любовна и философска тематика.

1910 г.
Роден е Симеон Русаклиев (Симеон Русакиев Стоянов) - български литературовед.

1885 г.
Роден е Емануил Попдимитров (Е. П. Попзахариев) - български поет. 

На 23 октомври умират: 
2008 г. 
На 73 години умира българският художник Димитър Киров.

1993 г.
Умира Елена Николай (псевдоним на Стоянка Савова Николова) - българска оперна певица.

1937 г.
Умира митрополит Симеон Варненско-Преславски - висш духовник, почетен член на Българска академия на науките


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама