Набират бармани, сервитьори и камериерки за работа край морето
Веселин Златков
Масовият интерес и скупчването на хора по време на трудови борси е нещо обичайно за страната ни и в частност за Варна. Регистрираните у нас хора, които търсят постоянно и законно препитание, са 401 000 за месец февруари, което е доста внушителен брой. Затова и форумите като Трудовата борса в Двореца на културата и спорта във Варна започват да привличат и все повече работодатели. Този път те са 45 фирми и организации, общо взето двойно повече, отколкото миналата година.
Няма как да се избегне връзката между търсенето на работа във Варна и предстоящия туристически сезон. Курортите, хотелите и ресторантите са сред основните работодатели, които набират или поне се надяват на наберат подходящите си хора за приближаващото лято. Характерът на варненската трудова борса е по-скоро сезонен, призна и изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Асен Ангелов, който за пръв път посещава града ни в това си качество. Той коментира, че има надежда част от сезонните места, които се предлагат на борсата, да станат постоянни, но призна, че държавата няма програма, по която да подпомогне този процес.
Разковничето на проблема с безработицата е квалификацията - това е фактът, който е ясен дори преди началото на трудовата борса, от която се очаква около 1000 души да намерят препитание. Всъщност тенденцията се задълбочава, защо вече не става въпрос само за квалификацията на българските работници, а за наличието на образование и дори за липсата на грамотност. В тази връзка, каквато и помощ да се окаже от държавата за подготовката на бъдещите работници, е добре дошла. Във Варна има добър пример за намирането на пресечка точка между интересите на туристическия бизнес и безработните. В момента тук се провежда обучение на 300 бармани и сервитьори, на 450 камериерки и 40 администратори, съобщи шефът на регионалната служба по заетостта Пламен Начков. Положителното в случая е, че практиката на обучаваните кадри е на места, където директно могат да покажат възможностите си пред работодателите и да бъдат наети.
Субсидираните работни места не са решение
Държавата има намерение постепенно да се изтегли от субсидирането на работни места, защото ефектът от тях не е положителен, а по-скоро отрицателен, заяви изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Асен Ангелов. Той обясни, че ако бюджетът няма възможност да финансира тези позиции, те се губят, и хората, които са ги заемали, отново остават без работа, а и без шанс да намерят подобна на досегашната.
Усилията на държавата се насочват към подпомагане на новите работни места в реалния сектор. През февруари разкритите реални работни места в страната са 13 136, което е с 1500 повече, отколкото през януари и 1800 повече в сравнение със същия период на 2013-а. Според Ангелов това не значи, че икономическата среда у нас се е подобрила, но показва тенденция за това. Основа за оптимизъм има и в данните за младежката безработица. Хората до 29-годишна възраст, които са без работа, са 75 680, което е със 7000 по-малко, отколкото през миналата година.
Интересът и търсенето на работници от работодателите е най-голям в сферата на промишлеността и преработването. На второ място се нарежда селското стопанство, а третата позиция е хотелиерството и туризмът. Четвъртата сфера, в което се търсят служители, са финансите и застраховането.