Над 400 българчета са осиновени в чужбина през 2013 г.
Министерството на правосъдието е дало съгласие за осиновяване на 407 българчета в чужбина през 2013 г. Година по-рано съгласие е дадено за 395 деца. Последната дума по процедурата има съдът, но магистратите по правило не отказват осиновяванията. Данните съобщи Милена Първанова, шеф на ресорната дирекция в министерството, по време на среща с журналисти в Сандански. За сравнение – осиновените в България деца са около 700, пише "Сега".
За чужбина заминават деца, които не са поискани от осиновители в България. Много от тях са на по-голяма възраст, или имат сериозни здравословни проблеми. Първанова обясни, че най-толерантни да осиновяват болни деца са американците. Затова се случва за САЩ да отпътуват хлапета, за които осиновяването на практика е животоспасяващо. Американците са съгласни да приемат и деца със синдрома на Даун, тъй като в САЩ има много добри програми за отглеждане, социализиране и подкрепа на такива малчугани. В държавите от ЕС пък има толеранс към лечими заболявания, обясни Първанова. А италианците са съгласни да дават дом и на по-големи деца. При международните осиновявания като цяло етническият произход не е от значение за осиновителите.
На първо място по брой осиновявания на българчета са САЩ, следват Франция и Италия.
Първанова показа снимки и разказа историята на момиченце със синдрома на Даун, което на 9-годишна възраст е тежало 5 кг и е било 76 см високо. Гледано в дом под шапката на здравното министерство, детето е хранено с биберон с каша от брашно и вода и само е лежало. „Проблемът не е в синдрома на Даун, а в начина на отглеждане”, подчерта Първанова. Преди 3 години момиченцето е осиновено в САЩ. В докладите, които се пращат от там, се сочи коренна промяна - детето вече е щастливо, ходи и плува, общува с другите и се храни нормално.