Наръчник за студенти - бригадири: Колкото по-лъскава е обявата, толкова по-голяма е измамата

02.12.2014 / 10:53 0

"Изкарай незабравимо лято в САЩ! Печели по 2500-4000 лв. на месец като барман, сервитьор или спасител!” Ако сте студент, няма начин да не сте виждали подобна реклама за лятна бригада в Страната на неограничените възможности. Със сигурност поне веднъж сте били в компания, в която някой въодушевено е разказвал за познат, завърнал се с 20 000 долара от приключението си зад океана. Или сте попадали на вестникарско заглавие „Наши студенти печелят по 10 000 долара в САЩ”.

Вероятно поне веднъж през главата ви е минавала мисълта да се запишете за участие, пише trud.bg. Но са възниквали многобройни въпроси - колко пари ще ми трябват за заминаването? Каква работа да избера, за да спечеля най-много? В кои щати е най-добре платено?

3000 лв. за „Добър ден”

Да започнем с първата стъпка. Цената на услугата на агенциите, които организират студентски и младежки програми в чужбина за културен обмен, каквато е и Work and Travel (Работи и пътешествай) варира в зависимост от съдействието за намиране на работодател и периода на записване. Ако изберете оферта от предложените ви от компанията-посредник, бригадата ще ви струва около 1000 долара (близо 1570 лева).

Значително по-евтино е, ако намерите работа сами. Тогава участието в програмата излиза под 650 долара или към 1000 лв. Ако отивате за първи път и нямате доверен познат, който да ви свърже с работодател, по-добре изберете по-скъпия, но по-сигурен вариант.

Периодът на записване също е важен. Колкото по-рано го направите, толкова по-евтино ще ви струва. Най-изгодно е да направите това до края на годината. Освен че ще спестите пари, така ще имате и по-голям избор на оферти и възможност да намерите по-добра работа. За съжаление в посочената по-горе цена не влизат самолетният билет, таксата за интервю за виза и някои по-дребни плащания. Целият пакет излиза близо 3000 лв., които, ако имате късмет, избирате умно и работите здраво, ще избиете за около месец.

Бакшишът - нож с две остриета

Каква работа да избера, за да спечеля най-много пари? Това е въпросът, който си задават повечето студенти при избор на оферта. Обикновено най-желаните позиции са сервитьор и барман заради бакшишите, които са на особена почит в САЩ. Интернет форумите са пълни с мнения на въодушевени „бригадири”, изкарвали по 200-300 долара на ден като келнери.

Трябва обаче добре да си направите сметката, защото твърдото заплащане за позициите с възможност за бакшиш е 5-6 долара на час, което е два пъти по-ниско от останалите оферти. Ако сте уцелили вървежно заведение, няма да имате проблем, стига да сте на ти с английския и да умеете да обслужвате и забавлявате клиентите.

Може обаче да се окаже, че сте избрали място in the middle of nowhere (по средата на нищото), в което сезонът приключва още в края на август. Това автоматично намалява както работните часове, така и мечтаните tips (бакшиши).

В същото време немалка част от офертите само с твърдо заплащане (9-12 долара на час) включват и overtime (извънреден труд), който обикновено носи 50% върху надницата. Ако правите по 15 часа седмично допълнително, може да се окаже, че позицията ви е по-доходоносна.

От няколко години най-големият хит е щатът Аляска. Заплащането там е около 15 долара на час. Но обикновено става въпрос за тежък труд, така че отново помислете добре, преди да се впуснете в подобно приключение.

Съберете информация

С две думи предварителното събиране на информация от хора, които са били на бригада, и от интернет е повече от задължително. Така ще знаете какво можете да очаквате като заплащане и ще съберете ценна информация къде може да си намерите квартира, ще имате ли възможност за втора работа, а и евентуалните места за забавление.

Периодът на заминаване също е важен за доходоносна бригада. Добрите оферти за работа и изгодните квартири обикновено се изчерпват в началото на юни. За повечето студенти е невъзможно да заминат толкова рано, освен ако не оставят изпитите за поправителната сесия. Ако не искате да поемате този риск и решите да тръгнете през юли, шансовете ви да излезете на плюс значително намаляват. Но в крайна сметка не всичко е пари.

Таксата може да се плати и след прибиране в България

Участието в програмата Work and Travel никак не е евтино. Особено за студент, който няма собствени доходи. Затова агенциите, които организират летните бригади, предлагат заплащането да става на 2 или повече вноски. Има възможност да платите и след като се приберете, но това важи само ако се върнете преди 30 септември. Освен всичко останало предимството на този вариант е, че ще имате едно наум, че трябва да връщате пари и няма да харчите безразборно.

Някои агенции дори предлагат съдействие за кредит за студентска бригада до 15 000 лв. Помислете добре, преди да предприемете подобна стъпка. За да не се окаже, че вместо да спечелите пари, сте затънали в борчове.

Компаниите съдействат и за възстановяване на данъците, които са ви удържани в САЩ. Проучете добре тези възможности, защото става въпрос за немалко пари. Обикновено за около 500-600 долара. Ако приключението ви е харесало, можете да размените данъците си за таксата за бригада през следващото лято.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама