Наши алпинисти избегнали лавините, жертвите в Непал са хиляди (обзор+галерия)

26.04.2015 / 20:52 1

"24 часа"

И българин е изчезнал след чудовищното земетресение в Непал. В Google Person Finder (инструмент за търсене на хора) мъж на име Данаил е публикувал информация, че 25-годишен българин от Варна на име Александър Димитров е в неизвестност след труса, съобщи Нова телевизия.

“Той е с бяла кожа, руса коса и брада и беше отседнал в хотел Backpackers в Катманду”, пише Данаил.

Информацията за изчезването на Александър е публикувана в Google Person Finder късно вчера.

“Земетресение с такава сила непалците не помнят. Първоначално имаше един силен трус, последваха по-малки. Всичко наоколо се тресеше: сградите се люлееха, хората изскачаха на улиците ужасени. Не можеха да направят нищо друго, освен да се молят”, разказва очевидец.


Само руини на храмове и старини останаха в историческия център на Катманду. СНИМКА: РОЙТЕРС

Жертвите на катастрофалния трус в Непал се увеличават с всеки изминал час. Снощи официалните данни показваха над 2500 загинали и поне 5880 ранени, съобщи Си Ен Ен.

Президентът на Непал Рам Баран Ядав прекара нощта на палатка заради опасност от разрушения в официалната резиденция на държавния глава, предаде Индия тв, позовавайки се на източник от непалското правителство. Резиденцията на премиера също е значително повредена.


Китай прати спасителен отряд с кучета в Непал и ще отпусне 5 млн. долара за възстановяване на пострадалата инфраструктура в Тибет. СНИМКА: РОЙТЕРС

Докато властите брояха жертвите, нов мощен вторичен трус с магнитуд 6,7 разтърси Непал. Земята не спира да се тресе. Според очевидци в Катманду няма телевизия и радио, движението е силно затруднено, линейките не могат да стигнат до пострадалите заради разрушенията.

Столицата е без ток, сринати са древни храмове, дворци и кули Земетресението превърна в руини обекти на световното културно наследство на ЮНЕСКО в района на площад “Дурбар”, където са съсредоточени главните светини на Непал.


Голяма част от столицата Катманду и нейните храмове са сринати, жертвите са хиляди СНИМКА: РОЙТЕРС

“Всички си помагат един на друг. Магазините и ресторантите са затворени, но хотелите отвориха врати за пострадалите, собствениците им помагат на нуждаещите се и пострадалите”, разказва гид алпинист.

В пътищата са се отворили огромни пукнатини, а комуникациите са прекъснати. Много области на Непал са останали без електричество и вода. Вторичните трусове продължават и хората са по улиците въпреки дъжда и лошото време.

По данни на Ройтерс в Непал в момента има поне 300 000 чуждестранни туристи.

Април е един от най-благоприятните месеци за изкачване в Хималаите.

Непалското правителство обяви извънредно положение в пострадалите райони и призова международната общност да окаже хуманитарна помощ. На място вече са екипи от Китай и Пакистан, ООН също обяви, че подготвя мащабна спасителна операция.

Европейският съюз и САЩ също заявиха, че ще се включат на помощ с пари и спасителни екипи. Щатите обявиха, че изпращат спасителен екип и отпускат първа помощ от 1 милион долара на Непал, съобщи Американската агенция за международно развитие (USAID).

Службата за оказване на помощ при бедствия в чужбина, която е част от USAID, ще изпрати екип от спасители и помощ и разрешава деблокирането на един милион долара, за да се посрещнат най-спешните нужди на населението, се казва в съобщение в туитър на директора на службата Джереми Кониндик.

Материалните щети в засегнатите райони на Непал са огромни, има опасност и от хуманитарна криза.

Страната има силно ограничени възможности за борба с бедствия, къщите в страната са предимно от кирпич, натъпкани около тесни улички и населени с по няколко семейства.

Катастрофалният трус е бил изключително плитък - на 2 км под земната повърхност, а епицентърът е бил близо до столицата Катманду.

Щети и десетки загинали хора има и в съседните на Непал Индия, Китай и Бангладеш.

Наши алпинисти избегнали лавините

Три български групи са избегнали мощните лавини на Еверест, причинени от силното земетресение в Непал. “Има три групи българи в Макалу и още един базов лагер. Те са извън районите, които са засегнати от лавините. Няма как да се свържем с тях за момента”, каза пресаташето на втората ни експедиция на най-високия връх в света Петър Атанасов. Той допълни, че колеги алпинисти му споделили, че земетресението се е усетило чак в Делхи. Най-много са пострадалите в старата част на столицата Катманду.


Жители извеждат възрастна жена сред развалините на улица в Катманду. СНИМКА: РОЙТЕРС

Телата на още 19 алпинисти са били намерени в базов лагер под връх Еверест вчера, съобщи говорителят на индийското министерство на отбраната Ситаншу Кар, предаде ТАСС. Така жертвите на лавината, паднала след чудовищното земетресение, надвишиха 80 души. Телата на 65 алпинисти бяха намерени по-рано сутринта вчера. “Още най-малко 50 души са пострадали”, съобщава Кар в туитър.

Сред загиналите е един от топмениджърите на “Гугъл” - Даниел Фреднибърг. Шефът на изследователското звено на технологичния гигант се готвел да атакува Еверест заедно с трима други служители на компанията, когато лавината ги ударила. Колегите му останали невредими, но той получил смъртоносна контузия на главата. Фрединбърг бил опитен алпинист, но и това не го спасило.

Хеликоптери успяха да долетят вчера до ужаса под Еверест. Спасителните екипи откриха 100 оцелели от трагедията. В момента е най-благоприятният сезон за изкачване на Еверест. Около 700 катерачи се намирали в региона на бедствието, а около 300 са били в базовия лагер при падането на лавината.

“Тичах, тичах, а снежната вълна, приличаща на 50-етажна бяла сграда, ме събори. Опитах се да стана и отново бях съборен. Не можех да дишам, мислех, че съм умрял. Когато най-накрая се надигнах, не повярвах, че вълната е преминала над мен и съм почти невредим, каза 38-годишният Джордж Фулшъм успял да се спаси от лавините.

Умували само преди седмица какво да правят при супертрус

Чудовищният трус в Непал е бил “предизвестен кошмар”, заявиха експерти. Само преди седмица 50 специалисти по земетресенията от цял свят са се срещнали в непалската столица Катманду, за да обмислят как да подготвят гъстозастроения със зле построени сгради район за мащабен трус.

Възможността за силно земетресение в Катманду е предизвиквала страхове от много време не само заради естествената сеизмична активност, но и заради човешката намеса, която е влошила нещата.

С годишен прираст на населението от 6,5% и една от най-гъстонаселените градски среди в света, долината Катманду, в която живеят около 3 млн. души, очевидно е изправена пред сериозен риск, се казва в доклад от 12 април на групата, която изчислява риска от земетресения по света. “Ясно е, че следващото силно земетресение, което ще разтърси долината, ще доведе до големи човешки загуби, разрушения на инфраструктурата и икономически трудности”, допълва пророчески документът.

Години наред не е имало действащи строителни норми в Непал, което е довело до агресивното застрояване с жилища и други сгради, без да се вземат мерки за устойчивостта им срещу земетресения. В момента такива норми има, но те не помагат за по-старите сгради, а и не се спазват стриктно. По традиция в страната сградите растат само нагоре и допълнителните етажи са рискови. 

Следете 24 часа в денонощието най-ексклузивните новини от Света, България и Варна в Petel.bg!

Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама