Най-опасният остров в света
Теодора Драгоева; Dnes.bg
Едва ли има туристическа агенция, която би ви предложила екскурзия до остров, гъмжащ от над 4000 от най-смъртоносните змии в света. И това не е всичко! Същите тези змии, които го обитават, се хранят с птици, а отровата им буквално може да „стопи“ човешката плът.
Представяме ви Змийският остров, намиращ се на разстояние 32 километра от бреговете на Бразилия и по-конкретно от тези на Сао Пауло.
Иля де Кеймада Гранде, както още се нарича зловещият остров, е единственото място, където се среща златната усойница, известна като най-опасната змия в света.
Посещението на Змийския остров е застрашаващо живота, ето защо преди време бразилското правителство го забранява. В миналото различни хора са имали неблагоразумието да се разходят из острова, което е и било причина за тяхната смърт.
Всъщност достъп до Иля де Кеймада Гранде имат само няколко учени, които всяка година изследват змиите там. Военноморският флот на Бразилия също може да посещава опасното място, за да поддържа фара на острова, построен през 1909 година.
Смъртоносната слава, която златната усойница има, донякъде е обвита в мистерия. Смята се, чепреди 11 000 години нивото на морското равнище се покачило и разделило Змийския остров от останалата територия. По тази причина змиите, живеещи там, останали с ограничени източници на храна и започнали да се хранят с мигриращите птици.
Проблемът бил, че отровата на змиите убивала птиците, но понякога едва след няколко дни. За този период „жертвите“ могли да се преместят на друго място и в крайна сметка змиите да останат гладни. Смята се, че това е причината, заради която змиите на опасния остров развили изключително смъртоносна отрова.
Отровата на златната усойница е пет пъти по-силна от другите, убива плячката си почти мигновено и дори може да „стопи“ човешката плът. През последните 15 години броят на змиите намалява значително, заради изчезването на част от растителността и заради заболявания.
Интересен факт е, че в България също си имаме свой Змийски остров. Той е известен още като Свети Тома и е един от седемте острова по българското черноморско крайбрежие. От 1962 година българският змийски остров е част от резервата „Ропотамо“, Приморско. Той получава името си, заради множеството сиви водни змии, които го обитават и се хранят с риба във водите около него.