Най-скъпото бягство във Варна: Папагал за 4 бона отлетя от зоомагазин
Папагал ара е избягал от варненски зоомагазин, научи "Петел" от запознати. Случката се е разиграла преди няколко месеца, но за нея се разбира едва сега. Всичко се е случило докато собственикът на магазина е почиствал клетката на животното. В този момент в обекта влизат клиенти. Дали заради шума, който са предизвикали при отваряне на вратата, или поради друга причина, но папагалът е излетял от клетката си и успява да се шмугне през все още открехнатата врата. Въпреки опитите на шефа на зоомагазина да хване арата, птицата бързо е отлетяла и се скрила от погледа на мъжа.
Освен факта, че подобни птици са доста редки, те са и много скъпи. Конкретната се е продавала на цена от 2500 долара. Само можем да се надяваме папагалът да е открит от добри и съвестни хора, които да се грижат добре за него.
А ето малко повече за арите:
Арите (Ara) са род птици от семейство Неотропични папагали (Arinae). Те са най-големите птици средпапагалоподобните. Наброяват 22 вида папагали, от които днес съществуват 19 вида, а останалите 3 вида (кубинско, доминиканско и карибско ара) са изчезнали още в началото на 20 век поради изсичането на горите и търговията с пера.
Ара са доста интелигентни птици. Могат да запомнят голям брой думи и поради това и красивите си разноцветни пера, те са едни от най-скъпите животни, като цената им често е над 1500-2000 евро.
Ареал
Папагалите ара обитават екваториалните и тропически гори на Централна и Южна Америка. По-голямата част от видовете се срещат в басейна на Амазонка и в Гвианските плата, като много са ендемити за този район.
Като цяло папагалите ара се срещат само на континента. Изключение правят само островите Тринидад иСейнт Винсент, като на втория живее само един вид. В миналото и на другите Антилски острови са се срещали ари и това са трите изчезнали вида- кубинско, доминиканско и карибско ара, които до началото на 20 век са се срещали в Куба, Хаити, Доминиканската република и някои от Малките Антили, но са изчезнали вследствие на унищожението на горите и търговията с пера в тези страни.
Повечето видове обитават екваториалните гори, но има и видове, които се срещат в саваните.
Външен вид
Арите са най-големите папагали на света. Най-големият им представител е хиацинтовият ара, който достига дължина 1 метър от главата до опашката.Изключително рядък и застрашен вид. Популацията му наброява едва 300 птици,а цената им на черно достига 15 000 евро. Може би най-типично за папагалите ара е тяхното ярко оперение, което се различава при отделните видове. В украсата на перата им преобладават червени, зелени, сини, жълти и оранжеви краски. Липсва ясно изразен полов диморфизъм, оперението е еднакво при мъжките и женските индивиди. Типичен за арите е масивният и тежък клюн, който е извит дъговидно, като горната му част е по-тънка и заострена, а долната по-масивна и широка. Менюто им включва различни семена и плодове-царевица, слънчоглед, орехи, фъстъци, череши и грозде (в домашни условия) Добре е да се спомене,че в България има няколко частни ферми, в които успешно се размножават някои видове Ара, най вече синьо-жълта и зеленокрила.
Дълголетни птици
Папагалите ара са едни от най-дълголетните не само сред птиците, а и в животинският свят въобще. Някои видове могат да живеят над 70-90 години. Поради това тези папагали са обект на изследване от страна на учените, които се опитват да разберат причината, поради която ара живеят толкова дълго, тъй като геномът им е по-малък в сравнение с този на други дълголетни животни. Засега обаче тайната на дълголетието при птиците не е известна.