Не бързайте с покупка на долари

30.01.2015 / 22:36 1

 Румяна Денчева; 24 часа

 

2015-та ще е година на силния долар. Всички фактори на валутния пазар сочат към това, че той ще продължи да поскъпва. На 22 януари тази година щатската валута прескочи границата от 1,70 лв. за долар - колкото бе курсът от 29 септември 2003 г.

Само за месец - от края на декември досега, доларът е поскъпнал с 13%. Ако към това се добави и лихвата по депозитите в долари,

годишната

печалба стига

до близо 15%

Движенията на еврото, за което е фиксиран левът, ще са по-колебливи в сравнение с 2014 г. Докъде ще стигне поевтиняването спрямо щатската валута, е трудно да се прогнозира, твърдят в анализи четири международни екипа и два на български инвестиционни посредници, които "24 часа" проучи.

Има и афористично настроени анализатори, които припомнят старата борсова максима, че когато всички очакват да се случи нещо, много често става обратното, която не бива да бъде пренебрегвана.

Очакванията за допълнителни стимули от страна на Европейската централна банка при предстоящо повишение на лихвите в САЩ са фактори, които натискат надолу еврото, а така и лева.

Поради това повечето очаквания за курса евро/долар са той

да слезе под

равнището от

1,10, което

означава близо

1,80 лв. за долар

още през първата половина на тази година.

Според анализаторите това ще позволи да се запази ниска цената на петрола и горивата, ще доведе до съживяване на фондовите борси, завръщане на златото и на имотите като инвестиция.

Данни на energy.eu показват, че в момента България е с втория най-евтин бензин в ЕС, като пред нас е само Полша. Дизелът също вече е на цена от под 1 евро - колкото в още четири европейски страни.

Скъпият долар може да продължи да носи ползи на вложителите, ако имат депозит в тази валута.

Финанисти дават четири съвета за тази, които имат пари в банка или свободни средства и сега ще решат да открият влог в долари:

1. При ниските лихви по тези депозити - около 1,5% годишно за повечето банки,

самите депозити

се превръщат в

обект на валутни

спекулации, което

крие рискове

И докато по-нататъшно поскъпване на долара спрямо лева ще е в тяхна полза, то евентуално поевтиняване, което в момента никой не калкулира, ще слага негативен знак на доходността им.

Всички банкови анализи, включително и на БНБ, сочат, че мотив хората да държат свободни пари на влог въпреки непонижаващите се лихви, е сигурността, а не доходността.

2. Ако все пак можете да си позволите поемането на риск от евентуални загуби, трябва да се вземе предвид продължителността на периода, за който е взето инвестиционното решение.

Колкото по-дълъг е този срок, толкова по-несигурни стават прогнозите на специалистите, свързани с валутния курс и движенията му.

Затова общият съвет към тези, които ще рискуват да отидат към долара, е да поддържат

къси позиции,

за застраховка

3. Всички анализатори предупреждават, че поевтиняването на еврото и съответно на лева ще е гладко и еднопосочно. Затова, който реши да превалутира депозит, трябва да е готов да издържи и на временни загуби.

Има и допускания, че е възможно еврото да поскъпне в определен момент с например 5% спрямо долара и това

да направи

отрицателна

доходността

от едногодишно чакане с доларов депозит. Което ще означава загуба, за покриването на която най-вероятно ще се наложи нов едногодишен престой на парите в банка.

4. Все повече финансисти препоръчват инвестиране на свободни пари в поне 3 посоки - депозит, имоти и акции или злато. Това правило важало особено в години след рекордни движения на едни валути спрямо други, каквато бе 2014 г.

Към такова решение тласкат и очакванията за ново понижение на лихвите по депозитите, и покачване на цените на имотите и на златото.

Финансовите консултанти

не препоръчват

борсови игри въпреки потенциала за съживяване при колебливи движения на валутите. Причината е, че за това се изискват специфични познания, които повечето хора нямат, а комисионата за брокерите може да изяде част от печалбата.

Милен Велчев, финансист: Пестете във валутата, в която получавате дохода си

Дългосрочните прогнози са нещо доста рисковано. Аз се доверявам на прогнозата, че щатската валута ще остане скъпа през 2015 г. Това обаче не бива да подвежда хората при вземането на инвестиционни решения. Те трябва да преценяват риска и да познават пазарите на акции, злато, на валути. Аз не бих ги съветвал да превалутират спестяванията си.  Според мен остава да важи златното правило - да държат спестяванията във валутата на държавата, в която живеят и работят, т.е. получават регулярните си доходи. За търговия с акции и валутни портфейли се изискват познания, които не всеки има.  Затова хората да не се впускат в рискови начинания или ако ги правят, да калкулират и възможността от загуби, а те да са толкова, колкото могат да понесат.

Виктор Папазов, борсов анализатор: Може да се стигне до тежка обезценка на еврото

Доларът изглежда силен, но докога. Краткосрочни прогнози за валутни курсове са невъзможни. Решаващи са действията на ключови институции в Европа. ЕЦБ ще пуска в обращение 60 млрд. евро месечно в следващите 18 месеца. В много европейски държави лихвите по депозитите вече са отрицателни - Дания, Швейцария. Светът е в открита валутна война. Гърция ще взема важни решения. С голяма доза сигурност може да се твърди, че ни чакат сериозни сътресения във финансовата сфера. Вероятно ще има тежка обезценка на еврото, ако то въобще оцелее в следващите няколко години. Другите алтернативи също не са привлекателни. Швейцарският франк временно изглежда добре, но не е ясно какво ще направи тяхната централна банка. В подобна ситуация възможностите за запазване на спестяванията са много малко и са известни - никакви резки движения и излишни рискове.

Свива леко приходите в бюджета, но ще насърчи износа и потреблението

Скъпият долар не е много добър за българската икономика, особено за енергетиката ни, която се разплаща в щатска валута, сочи анализ на финансовото министерство.

Ефектът на силния долар няма да е много благотворен за фирмите, особено като се има предвид, че нашето производство е енергоемко.

Той допринася за задържане на котировките не петрола и по-евтини горива, което ще насърчи потреблението и ще задържи цените на стоки и услуги, които са пряко свързани с нефта. Износът на България е основно в евро и поевтиняването му е благоприятно.

Поскъпването на долара е почти неутрално за бюджета, макар че леко свива приходите от акцизи, но в същото време няма силно отражение върху разходите, защото вече много малка част от лихвите по дълга са в долари.

Ниската цена на петрола ще се задържи поне около година, прогнозира в края на 2014 г. Андрей Делчев, изпълнителен директор на Българската петролна и газова асоциация. Причините за падането на цената на петрола са чисто пазарни - предлагането в момента значително надминава търсенето. Спадът на цените на горивата има освен положителна и отрицателна страна. Негативният ефект ще дойде, когато спадът е под определени нива. Изследователската дейност за проучване на нови находища например замира, защото става неизгодна. България почувства този ефект, след като френска фирма концесионер спря проучванията си на перспективно находище в Черно море.

Анализаторите на инвестиционни посредници обаче предупреждават, че при цени от 40-50 долара за барел ще бъдат затворени много сондажи и ще има вълна от фалити, най-вече в САЩ и Канада. Излишъкът в добива ще бъде преодолян, но очакванията са това да започне през втората половина на 2015 г. Едва тогава може да се очаква стабилизиране на цената на петрола. Повечето прогнози сочат, че петролът ще е най-евтин през първата половина на годината, а през втората ще се постигне баланс, който най-вероятно ще е на нива над 40 долара за барел, които са сочени като дъно за спад на цените.

Златото отново става интересно

Лошият период за златото е преминал, твърдят повечето анализатори. Вижда се тенденция към поскъпване, защото инвестициите от фондове и от централните банки се увеличават постепенно. Изричната уговорка, която правят експертите обаче е, че златото винаги трябва да се разглежда като дългосрочна инвестиция, която не винаги е бързо ликвидна, т.е. не се превръща бързо и сигурно в пари. При това е препоръчително то да се прави и чрез покупката на акции на търгувани на борсата фондове или на компании, които го добиват. Те се покачват силно през последните 3 месеца и щели да продължат с по-доброто си представяне спрямо останалите сектори.

Има обаче и прогнози, според които цената на златото можеда падне и до 1090 долара за тройунция, при 1280 сега, които също трябва да се отчитат, ако се вземе решение за инвестиция в злато.


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
2
Losh (преди 9 години)
Рейтинг: 41320 | Одобрение: 11485
Който еб*л , еб*л кака се омъжи , то е ясно че няма да се повтори онова което само специалните хора спечелиха , , ,

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама