Не всеки сапун е безопасен за здравето, ето кой може да ползвате без притеснение

31.08.2015 / 10:09 0

Ако за нещо със сигурност може да се каже, че модното и красивото невинаги са най-доброто, това са сапуните. Индустрията непрекъснато бълва нови и нови видове, един от друг по-ароматни, по-красиви, обогатени с хиляди масла и билки. Човек да се чуди дали да заложи на маслото от ший, или на екстракта от жожоба. Или пък да експериментира с екзотичните ръчни сапуни, омайващи с комбинации от водорасли и екзотични растения от различни континенти, пише "Фрамар".

Няма проблем да се насладите на богатия асортимент цветове, аромати и форми, стига да имате добра кожна бариера и да не сте алергичен, казва доц. Жана Казанджиева, шеф на Клиниката по дерматологична козметика в Александровска болница. Напоследък обаче това е повече изключение, затова е добре да бъдем внимателни, да избираме козметичните си продукти прецизно и според индивидуалните особености на кожата. Все пак сапунът е важна част от бита ни, тъй като поне 4 пъти дневно е в контакт с ръцете и тялото.

  Дори при най-лекия признак на алергия или раздразнение забравете сапуните с цвят и аромат. Добрият сапун е бял, мек и без парфюм, твърди специалистката. При по-тежки състояния като астма, сенна хрема, екземи това е задължително.
  Всеки цвят, различен от белия, е в състояние да предизвика алергия, твърди дерматоложката.
  Липсата на аромат не значи, че няма парфюм.

  Той може да е вложен в състава на сапуна, без да го усещаме. За да сме сигурни, на опаковката трябва специално да пише "без парфюм". Ароматите в последно време предизвиквали все повече алергии. Заради това преди няколко години някои от тях били забранени за козметиката с европейска директива. Производителите обаче се пренасочили към други, които отключили нови алергии. Неслучайно стандартният тест за чувствителност вече включва 3 ароматни композиции с по 8-10 миризми.

  Глицериновите сапуни са добър пример за мек неутрален сапун, смята специалистката. Същото важи и за тези, които съдържат крем. С времето обаче кожата може да свикне и с перфектния вид и да започне да се дразни. Затова сапунът трябва да се сменя често. Противно на масовата представа, че бебешкият сапун се доближава до перфектната формула и е максимално щадящ, той не става за възрастни, категорична е доц. Казанджиева. И твърдият вариант, и различните гелове са съобразени със спецификата на бебешката кожа и не действат добре на големите.

  Друга масова заблуда е, че т.нар. натурални сапуни - с извлек от различни растения, са по-добри, защото са с продукти от природата. Това, че вътре има щипка лайка, евкалипт или хвойна, далече не значи, че не може да алергизира, да изсуши или омазни кожата, обясни Казанджиева. В някои отношения химично синтезираните продукти в хигиенната козметика дори били по-щадящи, защото прецизно се изследвали в лабораториите.
  Биосапуните, както и всички биопродукти в козметиката, имат претенциите да съдържат само полезни натурални съставки, но все още не са стигнали нивото, изисквано от дерматолозите, смята доц. Казанджиева. Био - все още бил само етикет, природните продукти нямали зад себе си солидното досие клинични изпитания на медицинската козметика.

  Антицелулитните сапуни и душ гелове не ликвидират целулита, а избелващите не правят кожата като алабастър, нито махат петна, категорична е специалистката. Козметиката била склонна да прави серии - към крема за даден проблем все по-често се появявал и сапун, и гел с внушението за цялостна грижа за кожата. Но сапунът е измивен продукт, който е в контакт с кожата максимум 2-3 минути - време, недостатъчно за проникването на каквото и да било активно вещество през кожата, обясни тя.
  Лечебен ефект могат да имат само хигиенни продукти, продавани в аптеката, твърдят медиците. Те имат достатъчно силни активни съставки, за да коригират определен проблем. В САЩ те се наричат cosmаceuticals и се смятат за нещо средно между козметиката и лекарството.
  Много жени са вманиачени по интимните гелове и сапуни, само с тях се чувстват достатъчно свежи, чисти и комфортно. Истината е, че влагалището не мирише лошо, когато жената е здрава. Не са нужни специални обезмирисяващи или парфюмирани сапуни, те така или иначе не могат да премахнат специфичната за секретите миризма.

  Случайни препарати от супера по-скоро могат да раздразнят лигавицата. Необичайният мирис е знак за медицински проблем, а средствата за това са само в аптеката. За интимния тоалет е подходящ мек сапун. По-киселите са опасни, тъй като могат да нарушат бактериалната среда.
  ПРАВИЛАТА
  Обикновеният сапун - само за тяло
  Класическите сапуни, подходящи за тяло, не са добър вариант за лице, тъй като могат да го изсушат или обратно - да го омазнят и дори да го възпалят.
  Течен или гел - за суха кожа
  Задържат естествената влага на кожата повече от твърдите и са по-добри за суха кожа. Заради по-ниското си рН, са по-щадящи. Почти задължителни са за употреба при кожни заболявания. Единственото изключение е екземата на ръцете, за която твърдият сапун е по-добър.
  Скраб - за мазна кожа
  Скрабовете за тяло ексфолират кожата, почистват я, като отстраняват мъртвите клетки от повърхността й. Твърдите частици от ядки или семена в тях я освежават и заздравяват. Препоръчват се за мазна кожа, защото предпазват порите от запушване и я овлажняват.
  За новороденото - специален
  Бебетата задължително трябва да се мият със специален бебешки сапун. Много майки напоследък се връщат към изпитаните от бабите домашни сапуни, както и към бръснарските като гаранция срещу обриви и подсичане. В аптеките обаче има достатъчно добри предложения и е смешно да къпем децата като преди половин век, казват дерматолозите.

  Антибактериалният - по изключение
  Антибактериалните сапуни са полезни в силно замърсена среда. Използват се обикновено от лекари и медицински сестри за предпазване от инфекции в болниците, а също и при терапията на някои кожни болести. В последните години обаче изследвания оспорват ефекта им, след като установиха, че една от съставките им блокира действието на някои антибиотици. За друга пък учени твърдят, че вреди на ендокринната система, репродуктивните способности и отключва онкозаболявания.


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама