Нов тритонен олтар от червен камък поставиха в Арменската църква във Варна (Снимки)
Виолета Николаева, Фото Росен Добрев
С нов олтар, съобразен с типичните църковни традиции, се сдоби арменският апостолически храм във Варна „Свети Саркис“. Придобивката е с тегло 3,5 тона и е изработена от арменски червен камък, наречен „туф“. С него църквата добива облика на най-известните храмове в Армения, а миряните имат възможността да се доближат максимално до тамошната култура. Монтажа е станал в присъствието на самия автор Артак Хампарцумян. За целта е използвана специална дървена конструкция за придвижване на пода на църквата. Причината е, че материалът е твърде крехък и се е налагало внимателното му пренасяне на парчета, разказват отец Бартухимеос - главен отец във Варна от три години насам.
Запазен е обаче и старият дървен олтар. Той в момента е вляво от централния и под него миряните палят своите свещички с молитва.
Старият олтар
Всичко това е факт с помощта на двама дарители - председателя на епархийския съвет Антраник Шакариян, който обиколил наскоро най-големите арменски църкви и се върнал с решението, и оглавяващия църковното настоятелство Масис Багдатян. Инициативата съвпаднала и със желанието на отец Бартухимеос.
„Това беше мечта на цялата наша общност“, разказва той. „Още в началото, когато пристигнах във Варна, видях, че олтарът на нашата църква е от дърво. Типичният олтар в арменските храмове е от камък. Като погледнах отзад на действащия олтар, видях, че първоначалният той е бил от камък. В последствие е бил изграден дървен върху него. Желанието ми беше да сложим каменен, който изразява външния вид и всичко типично за арменската църква. Миряните също приеха идеята с радост.
Новата придобивка е от специален червен камък - туф
„Новият олтар е направен в Армения от типичен камък, наречен туф – основен за арменската архитектура. Авторът е известен арменски скулптор - Артак Хампарцумян. Олтарът се състои от шест части. Най-трудно беше да ги придвижим до мястото, без да се наранят. За целта беше направена специална дървена конструкция за превоза вътре. Пренесохме ги в присъствието на автора. Общо тежат 3,5 тона.
Има различни цветове от този камък, нашият се води червен.
Всичко започва преди 100 години, когато всъщност сме имали каменен олтар. Но при ремонтни дейности са сложили дървения. Донесли са самата конструкция от еврейската синагога. Така обаче се е позагубил арменският дух в храма.
Не бих казал, че предишният е бил от друга религия, олтари се използват и в юдаизма, от където тръгва и християнството. Тук е използван като конструкция, но начинът на направата му не съответства на арменските традиции. Най-вероятно причината е, че е нямало друг вариант. Когато дървената конструкция е било изградена, е била запазена обаче каменната част в основата. Ние и до днес ползваме тази част, защото тя е осветена и е била в тук още от самото начало. Вградихме я в масата за освещаване на даровете.“
За освещаването очакват арменския духовен глава
„Официалната церемония предстои, продължава разказа си отец Бартухимеос. „Освещаване има право да извърши само епископ или католикос – духовен глава на всички арменци. Очакваме визита до края на годината. Литургии се отслужват вече, защото е запазена старата каменна основа на олтара и тя е на масата. Според каноните на арменската църква без осветен олтар литургии не може да се извършват. Но в нашия случай може.
Благодаря на миряните, че споделиха нашата радост. Благодаря на дарителите, че сбъднаха мечтата ни. Този олтар има огромно значение. С него нашата общност се докосва все повече до арменската култура.
В него са издълбани символи, които имат огромно значение за вярата ни - нар, грозде, гълъб. Те са известни от векове. Всеки символ има по отделно значение. С католическата и с православната църква има прилики и различия. Олтарите са отворени при католиците и при нас, в православието са затворени. Но навсякъде има маса, върху която се извършва литургията.
Друга важна инициатива в духовната ни работа е, че в арменския информационен сайт открихме рубрика „Въпроси към свещеника“, която ни помогна да установим връзка със самите миряни. Най-често задаваните въпроси са относно посещенията в църквата, причастието, поведението по време на службата, обяснения, относно празниците, тайнствата, ежедневния духовен живот. Издадохме и книга с тези диалози. Превеждаме на български език и публикуваме неделните проповеди, обяснения, относно празниците. Предстои да излезе нова книга с тях.“
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!